fbpx
Ad imageAd image

Inteligjenca Artificiale krijoi binjakun e Rreperit “Drake”, flasin ekspertët për masat që ndërmerren në këto raste

BllokuTV min lexim

Pas publikimit të një video-je të bërë virale e një ‘klonimi’ të Rreperit amerikan Drake nga Inteligjenca Artificiale, artistët tashmë ndihen të shqetësuar.

Artistët nuk mund të kenë të drejtën e autorit për stilin e tyre sipas ligjit amerikan, tha një avokat pasi një producent anonim muzikor përdori inteligjencën artificiale për të imituar Drake dhe Weeknd.

- Advertisement -

“Kjo vjen si një surprizë për shumë këngëtarë, por vetëm stili i tyre nuk i plotëson kërkesat për të drejtën e autorit,” tha Bryan Rotella, partner menaxhues dhe këshilltar i përgjithshëm i lartë në GenCo Legal në Tampa.

Ligji për të drejtën e autorit nuk zbatohet për stilin e një artisti – karakteristikat dalluese të prezantimit ose kompozicionit, si proza ​​lirike, që i dallon ata nga artistët e tjerë – por për “një vepër specifike origjinale” të krijuar nga një artist.

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO