fbpx
Ad imageAd image

Nga SHBA te Britania e Madhe, ja renditja e qyteteve më të pasura në botë

Blloku min lexim

Nga Shtetet e Bashkuara në Britaninë e Madhe, nga Japonia në Australi. Nga firma e konsulencës Henley & Partners vjen raporti për metropolet milionere i përditësuar në vitin 2024. Le të zbulojmë se cilat janë ato

RAPORTI

- Advertisement -

Renditja e 50 qyteteve më të pasura në botë është përditësuar. Të dhënat e siguruara nga firma e konsulencës Henley & Partners theksojnë se si Shtetet e Bashkuara kryesojnë renditjen me 11 qytete të përfshira në mesin e 50 më të mirëve. Raporti vjetor vë në qendër të vëmendjes metropolet më të mira globale për sa i përket pasurisë private dhe investimeve. Të dhënat tregojnë numrin e milionerëve (në dollarë amerikanë) që banojnë në metropol Duke u nisur nga fundi, këtu janë qytetet më të fundit për të hyrë në renditjen e 50 më të pasurve në botë. Pozicioni përfundimtar për Manchester (në foto) dhe Trafford, në Britaninë e Madhe, që ka 23,200 milionerë. Duke u ngjitur gjejmë Auckland (Zelanda e Re – 23,400); Dublin (Irlandë – 24,200); Tel Aviv (Izrael – 24,300); Guangzhou (Kinë – 24.500); Stokholm (Suedi – 24.800); Nice (Francë – 26.300); Berlin (Gjermani – 26.500); Brisbane (Australi – 27,200); Washington, DC (Shtetet e Bashkuara – 28,300)

Në vazhdim në renditje, në vendin e 40-të gjejmë Vjenën (Austri – 29.700); Taipei (Tajvan – 30.200); Moskë (Rusi – 30.300); Delhi (Indi – 30.700); Hangzhou (Kinë – 31600); Austin (SHBA – 32.700); Perth (Australi – 33,600); Miami (SHBA – 35.300); Madrid (Spanjë – 36,000); Vankuver (në foto, Kanada – 41,400)

- Advertisement -

Duke u ngjitur në renditje në pozitën e 30-të është Bostoni (SHBA – 42,900); Osaka (Japoni – 43.100); Amsterdam (Holandë – 45,200); Shenzhen (Kinë – 50.300); Seattle (SHBA – 54,200). Në vendin e 25-të gjejmë qytetin e parë italian në renditje: Romën (në foto) me 57600 milionerë. Për të vazhduar: Mumbai (Indi – 58,800); Mynih (Gjermani – 68.400); Dallas (SHBA – 68600); Dubai (Emiratet e Bashkuara Arabe – 72,500)

Vendin e 20-të në renditje e zë Gjeneva (Zvicër – 79800). I ndjekur nga: Seul (Koreja e Jugut – 82.500); Cyrih (në foto, Zvicër – 88,400); Houston (SHBA – 90.900); Frankfurt (Gjermani – 94.500); Melburn (Australi – 97,900)
MILANI

- Advertisement -

Qyteti metropolitane i Milanos pushton vendin e katërmbëdhjetë në renditjen e qyteteve më të pasura në botë. Banorët e saj milionerë, të vlerësuar në dollarë amerikanë, janë 104,500
TORONTO

Qyteti i Torontos, Kanada, zë vendin e 13-të me numrin e milionerëve prej 106,300
CHIKAGO

Qyteti amerikan i Çikagos, me një vlerë prej 120,500 banorësh, renditet i 12-ti.
SHANGHAI

Metropoli i Shangait, Kinë, renditet i 11-ti me një numër milionerësh prej 123,400
PEKIN

Dhe ja ku jemi në top 10. Në vendin e dhjetë Pekini, Kina, me një vlerë prej 125,600
HONG KONG

Hong Kongu dhe 143,400 milionerët e tij renditen në vendin e nëntë në renditje
SIDNEI

Qyteti australian i Sydey renditet i teti: banorët e tij milionerë janë 147,000
PARIS DHE ÎLE DE FRANCE

Parisi dhe rajoni i tij historik Ile de France renditen në vendin e shtatë me një vlerë prej 165,000
LOS ANGJELOS

Qyteti kalifornian vjen i gjashti me 212,100 milionerët e tij
LONDËR

Britania e Madhe pushton 5 vendet e para me Londrën: ka 227,000 banorë milionerë
SINGAPOR
Singapori ka 244,800 milionerë dhe kështu renditet i katërti në renditje
TOKIO

Vendi i tretë shkon në Tokio, Japoni, e cila ka 298,300 milionerë
ZONA E GJIRIT

E ashtuquajtura Zona e Gjirit të Shteteve të Bashkuara përfshin një zonë të gjerë bregdetare të Kalifornisë dhe gjithashtu përfshin qytetin e San Franciskos. Këtu ka 305,700 milionerë

NJU JORK

Qyteti i Scrooges par excellence është gjithmonë Nju Jorku, i cili ka 349,500 banorë milionerë në metropolin e tij dhe kështu zë vendin e parë në renditjen e qyteteve më të pasura në botë në vitin 2024.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO