fbpx
Ad imageAd image

7 vende magjepsëse për t’u vizituar, ku vizat merren pa problem

Blloku min lexim

Planeti ynë nuk ndalon asnjëherë së befasuari me bukuritë e pafundme që posedon. Ekzotike, plazhe me rërë të bardhë, palma dhe melodia e shpendëve unik bëjnë që disa destinacione të jenë aq të bukura sa të bëjnë të mendosh nëse janë të vërteta. Për këtë arsye ato cilësohen si disa prej vendeve më të bukura në botë për t’u vizituar të paktën një herë gjatë jetes tuaj.

Maldives

- Advertisement -

Peisazhe piktoreske, kulturë e ngrohtë ekzotike, ujëra të kristalta të cilat ndërthuren lehtësisht me rërën e bardhë, drunjtë e palmave dhe klimën e favorshme, ishujt Maldives i kanë të gjitha elementet që do t’ju bëjnë të përjetoni një udhëtim të paharrueshëm.

Disa fakte interesante rreth ishujve Maldives: banohet kryesisht nga myslimanët sunitë, kultura lokale është në përzierje arabe dhe indiane të jugut, ka një shumëllojshmëri të përzgjedhje ushqimore, disa prej resorteve dhe hoteleve më të mira në botë mund t’i gjeni këtu, transporti deri në ishuj është po aq luksoz sa edhe vetë vendi.  

- Advertisement -

Mauritus

Një ishull i cili i përket Oqeanit Indian, i njohur për plazhet, lagunat dhe shkëmbinjët nënujorë, Mauritius konsiderohet si një parajsë e rrallë tropikale. Mark Twain kishte të drejtë kur kishte thënë se:” Së pari u krijua Mauritius e pastaj parajsa; dhe se parajsa u kopjua pas Mauritius.”

Ujërat e pastërta si kristal, klimë e ngrohtë, plazhe të bukura dhe perëndime shumëngjyrëshe të diellit që ju lënë pa frymë nga bukuria janë vetëm disa prej karakteristikave që e bëjnë këtë vend një përzgjedhje të shkëlqyer për ta vizituar.

- Advertisement -

Siri Lanka

Sri Lanka është një ishull në jug të Indisë në Oqeanin Indian i cili njihet për ndërthurjen e botës së egër, kulturës dhe natyrës mahnitëse.

Vendi është i mbushur me hotele mbreslënëse të cilat zakonisht ndodhen në ambiente mahnitëse që ofrojnë pamje të bukura për vizitorët, rehati dhe aktivitete të ndryshme. Për adhuruesit e natyrës, Sri Lanka është vendi i përkryer.

Egjipti

I mbushur plot me kulturë e histori, Egjipti është një nga qytetërimet më të vjetra antike në botë. Egjipti është shtëpia e disa prej monumenteve më të njohura në botë, siç janë Piramidat e Gizës e cila njihet si një ndër “Shtatë mrekullitë e botës antike”, Tempulli i Luxorit, Muzeu Egjiptian, Lugina e Mbretërve etj.

Diçka që nuk duhet harruar kur përmendet Egjipti është edhe lumi i famshëm Nil i cili njihet si lumi më i gjatë në botë (6,650 km), shkretëtirat dhe aktivitetet e shumta që ofron ky vend për turistët. 

Zanzibar

Zanzibar gjendet në bregun lindor të Tanzanisë dhe është destinacioni i përkryer nëse po kërkon ajër të freskët, plazhe të pastra, kulturë unike dhe kuzhinë të shijshme ku pëdoren erëzat lokale me famë botërore dhe një mikpritje për t’u pasur zili.

Vetëm kur mendoni për Zanzibarin, do t’iu parafytyrohen imazhet e plazheve të pafundme, por ky vend ofron shumë më tepër se kaq. Në  Zanzibar ju mund të: dilni në shetitje në rrugët labirint të Qytetit të Gurit (Stone Town), të zhyteni në shkëmbinjtë nën-ujorë dhe të notoni pranë gjallesave të shumta ujore, të shijoni pamjet spektakolare të perëndimit të diellit etj.

Dubai

Të ngjiteni në ndërtesën më të lartë në botë, të skijoni në shkretëtirë, të vizitoni qendrat më të mëdha tregtare apo të shijoni shkretëtirat me organizimet më mahnitëse, Dubai është padyshim vendi i aventurave të pafundme.

Disa nga atraksionet tjera turistike të Dubait janë: Palm Jumeirah i njohur si ishulli më i madh artificial në botë, fontana e famshme “ The Dubai Fountain” me shfaqjet mbreslënëse, dhe qindra-mijëra restorante jo vetëm tradicionale por pothuajse nga çdo vend i botës që ofrojnë një shumëllojshmëri në përzgjedhje. 

Tajlanda

Nëse ka një vend për të cilin nuk ju duhen arsye për të udhëtuar në të, është pa diskutim, Tajlanda. E njohur si toka e buzëqeshjeve, vendi që nuk zhgënjen kurrë dhe që tejkalon gjithmonë pritjet e turistëve që e vizitojnë.

Duke filluar me një buxhet të përballueshëm në Tajlandë mund të jetoni si mbret dhe të shijoni bukuritë e pafundme të këtij vendi. Plazhet e bukura të pa prekura nga dora e njeriut, tempuj të shumtë, një kulturë shumë interesante dhe ushqimet më të mira tradicionale ju presin nëse zgjedhni të vizitoni Tajlandën.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO