fbpx
Ad imageAd image

5 truke që do e bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë

Blloku min lexim

Shumica e dinë se produktet e kujdesit të lëkurës mund të ndihmojnë lëkurën tonë të duket më mirë. Por nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh produktet e duhura. Ky artikull do t’ju tregojë se çfarë të kërkoni kur blini produkte për kujdesin e lëkurës dhe çfarë duhet të prisni kur t’i aplikoni ato.

1. Mënyra më e mirë për të qëndruar të shëndetshëm është të keni një dietë të ekuilibruar. Trupi juaj ka nevojë për lëndët ushqyese të duhura për të funksionuar siç duhet. Ngrënia e ushqimeve të duhura është gjithashtu e rëndësishme për lëkurën dhe flokët tuaj.

- Advertisement -

Të gjithë duam të dukemi sa më mirë dhe të ndihemi më mirë. Por ndonjëherë, duket sikur i gjithë informacioni i disponueshëm është i fokusuar në sipërfaqe. Herën tjetër që do të planifikoni vaktet tuaja, sigurohuni që të përfshini proteina, fibra, vitaminën C dhe A, calcium, hekur, shqerna dhe shumë ujë.

  2. Një hidratues i mirë

  - Advertisement -

  Lëkura juaj është linja e parë e mbrojtjes mes jush dhe mjedisit. Pa të, ju do të merrni ftohje, infeksione dhe sëmundje. Sekreti për një lëkurë të shëndetshme është ta mbani atë të hidratuar. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në dimër, kur lëkura jonë është natyrisht më e thatë sesa do të ishte në verë. Kur hidratoni lëkurën tuaj çdo ditë, ajo do të mbetet e butë dhe e lëmuar. Dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për rishfaqjen e atyre pikave të thata në fytyrën tuaj.

  Hidratimi është shumë i rëndësishëm sepse është një zakon i përditshëm që është i lehtë për t’u neglizhuar. Përdorni kremra hidratues për t’u siguruar që lëkura juaj të jetë e hidratuar mirë.

  - Advertisement -

  3. Pini mjaftueshëm ujë

  Pirja e mjaftueshme e ujit është jetike për një pamje të bukur . Pirja e ujit e mban lëkurën tuaj të hidratuar, por gjithashtu largon toksinat nga sistemi juaj.

  Përveç këtyre dy përfitimeve, pirja e mjaftueshme e ujit ndihmon në rritjen e energjisë dhe parandalon dehidratimin. Nëse nuk merrni ujë të mjaftueshëm, trupi juaj mund të vuajë nga qarkullimi i dobët I gjakut. Kjo mund të çojë në lëkurë të thatë, humbje flokësh, dhimbje koke dhe probleme të tjera shëndetësore.

  Uji ndihmon për të mbajtur lëkurën elastike dhe të lëmuar, dhe redukton rrudhat duke parandaluar akumulimin e qelizave të vdekura. Gjithashtu mbron lëkurën nga bakteret dhe viruset e dëmshme. Pini 2-3 litra ujë në ditë, mundësisht nëpërmjet vakteev. Nëse jeni duke ushqyer me gji, pini të paktën 8-10 gota ujë në ditë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni shtatzënë.

  4. Bëni një gjumë të mirë

  Ju ndoshta keni dëgjuar se duhet të flini të paktën tetë orë në natë. Por a e dini pse?

  Është vërtetuar se gjumi është thelbësor për funksionimin e duhur të sistemit tuaj imunitar. Trupi juaj kalon në “pushim” ndërsa flini. Trupi rimëkëmbet gjatë gjumit, gjë që ju ndihmon të bëheni më të fortë dhe më të shëndetshëm. Plus, gjumi i jep trurit tuaj një shans të rritet dhe të riparohet. Kjo do të rrisë produktivitetin dhe kreativitetin tuaj.

  5. Përdorni krem kundër diellit

  Përdorimi i kremit kundër diellit është po aq i rëndësishëm për gratë sa është për burrat. Do të mbrojë lëkurën tuaj, por gjithashtu do t’ju bëjë të dukeni më vital. Shenjat e plakjes janë shumë më të dukshme tek femrat sesa tek meshkujt. Kjo për shkak se lëkura e grave është më e hollë, duke i bërë ato më të prekshme ndaj rrezeve të dëmshme të diellit.

  Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë shtatzënisë dhe menopauzës. Ju mund të minimizoni efektet duke përdorur rregullisht krem ??kundër diellit. Për më tepër, përpiquni të qëndroni larg diellit nga ora 11:00 deri në orën 15:00.

  Ka shumë kremra të ndryshëm kundër diellit në dispozicion, por shumica e tyre janë bërë me filtra fizikë. Këto funksionojnë duke reflektuar dritën ultravjollcë përsëri në atmosferë, ku shtresa e ozonit e thith atë. Kjo parandalon që rrezatimi UV të arrijë në sipërfaqen e tokës. Filtrat fizikë mbrojnë vetëm nga rrezet UVB dhe këta filtra reduktojnë në mënyrë efektive rrezikun e kancerit të lëkurës. Kjo do të thotë që një krem ??i mirë kundër diellit është alternativa më e sigurt për një fytyrë të re plot jetë

  Etiketa:
  Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

  Ads Blocker Detected!!!

  We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

  Powered By
  Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock