fbpx
Ad imageAd image

Ktheni shkëlqimin e lëkurës me kto 6 produkte nga kuzhina juaj

Blloku min lexim

Pas temperaturave të larta të verës dhe ekspozimit të madh në diell, lëkura ka nevojë për përkushtim dhe dehidrim.

Dëmet e shkaktuara nga dielli dhe larja e tepërt por edhe dehidratimi janë plotësisht të rikuperueshme falë ndryshimit në stilin e jetesës duke iu përshtatur stinës por edhe larmisë në ushqyerje.

- Advertisement -

Regjimi ushqimor është hapi më i rëndësishëm për lëkurën e fytyrës.

6 Ushqimet më të mira për lëkurën që mund t’i hani në vjeshtë!

- Advertisement -

Në këtë artikull do të gjeni listën e gjashtë produkteve të vjeshtës që janë të domosdoshme për një lëkurë të ushqyer dhe të mbrojtur nga radikalet e lira.

Patatja e Ëmbël

- Advertisement -

Patatja e ëmbël është një zhardhok shumë i rëndësishëm për shëndetin.

Ajo është e pasur me vitaminat A dhe C të cilat jo vetëm pengojnë puçrrat dhe aknet por edhe ushqejnë fytyrën dhe e mbrojnë atë.

Panxhari

Panxhari është një burim shumë i pasur i anthocianinës, një antioksidant i fuqishëm që eliminon inflamacionin në lëkurë dhe ngadalëson procesin e plakjes.

Konsumi i rregullt i panxharit ndihmon edhe në parandalimin e rrudhave.

Mollët

Mollët janë shumë të pasura me fibër dhe vitaminë C.

Kjo e fundit ndihmon në tonifikimin dhe hidratimin e lëkurës.

Ajo mbron qelizat e lëkurës dhe përmirëson paraqitjen e jashtme duke penguar shfaqjen e rrudhave.

Barishtet e Egra

Barishtet e egra janë shumë të pasura me vitaminën E.

Kjo ruan nivelin e lagështisë në lëkurë dhe mbron vajrat esencialë të saj të cilat pengojnë dëmtimet e shkaktuara prej radikaleve të lira.

Farat e Kungullit

Farat e kungullit janë shumë të pasura me zink.

Ky mineral është thelbësor për formimin e qelizave të reja por edhe për prodhimin e kolagjenit kaq të nevojshëm për lëkurën.

Kungulli i Verdhë

Kungulli dhe kungulleshkat janë të pasura me beta karroten.

Kjo e fundit ndihmon në normalizimin e prodhimit të yndyrës në lëkurë por edhe pengon aknet dhe inflamacionin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock