fbpx
Ad imageAd image

Ja kur dhimbja e gjirit është normale dhe kur nuk është

Blloku min lexim

Një dhimbje e rastësishme në gjoks mund të japë ndjesi frike. Skenarët e rasteve më të këqija ndoshta të kalojnë në mendje, duke shkaktuar panik për kancerin e gjirit, një sëmundje që diagnostikohet në qindra mijëra njerëz çdo vit dhe shkakton dhjetëra mijëra vdekje në SHBA.

Kanceri i gjirit është shqetësues dhe për aq sa ndërhyrjet mjekësore si mamografia, ultratingujt, biopsitë dhe testet gjenetike janë këtu për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjes, është ende e vështirë të mos shqetësoheni kur vëreni diçka si dhimbje gjiri.

- Advertisement -

Ekspertët thonë se ka lloje të ndryshme të dhimbjes së gjoksit dhe megjithëse nuk është kurrë një ide e mirë të injorosh shqetësimin, disa përvoja duhet të rezultojnë në një vizitë të menjëhershme te mjeku.

Ja çfarë duhet të dini për llojet e ndryshme të dhimbjeve të gjirit dhe rekomandimet e mjekëve për kujdes. Në përgjithësi, shqetësimi që ndodh në të njëjtën kohë çdo muaj nuk është shumë shqetësues.

- Advertisement -

Shumë dhimbje gjoksi, të cilat janë ciklike, ndodhin një javë ose dy para periudhës menstruale.

Dhimbja e gjoksit mund të jetë shenjë e shtatzënisë.

- Advertisement -

Për shumë njerëz, dhimbja e gjoksit është një nga shenjat e para të shtatzënisë.

Kafeina gjithashtu mund të kontribuojë në dhimbjen e gjoksit.

Kjo do të thotë se kafeja, çajrat me kafeinë, pijet e gazuara dhe pijet energjike mund të jenë të gjitha një arsye për ndjeshmërinë në gjoks tek disa njerëz, sipas Hampton.

Ekspertët thonë se dhimbja në dukje e rastësishme është më shqetësuese. Nëse nuk është në kohë me ciklin tuaj menstrual, shtatzëninë ose kafeinën, duhet t’i kushtoni vëmendje.

Kjo lloj dhimbje mund të jetë më e mprehtë. Pra, ka të ngjarë të ndihet më e dhimbshme sesa zakonisht. Mund të jetë konstante ose mund të jetë me ndërprerje. Përveç kësaj, nëse është siklet në vetëm një gji që zgjat për javë të tëra, duhet të konsultoheni me një mjek.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO