fbpx
Ad imageAd image

Zbulohet testi i ri që diagnostikon kancerin, mjafton vetëm një pikë gjaku

Blloku min lexim

Një ekip kërkimor nga Mass General Brigham, Instituti Wyss i Universitetit të Harvardit dhe Instituti i Kancerit Dana-Farber, në bashkëpunim me kolegë nga disa qendra kërkimore, bënë një zbulim jashtëzakonisht të rëndësishëm.

Sipas rezultateve të hulumtimit të ri, të publikuar në Cancer Discovery, një test gjaku ultra i ndjeshëm është në gjendje të zbulojë një proteinë që gjendet vetëm në indet kancerogjene, duke qenë një biomarker i shumë llojeve të kancerit. Nëse efektiviteti i tij konfirmohet, pritet të revolucionarizojë diagnozën, por edhe menaxhimin e sëmundjes.

- Advertisement -

Studiuesit mblodhën dhe testuan mostrat e gjakut nga pacientët me lloje të ndryshme të kancerit, duke përfshirë kancerin ovarian dhe të zorrës së trashë, duke përdorur teknologjinë e zbulimit të molekulës së vetme SIMOA, e cila u zhvillua në laboratorin e Dr. David Walt nga Departamenti i Patologjisë në Brigham and Women’s Hospital dhe një anëtar themelues i Mass General Brigham.

Testi është projektuar për të zbuluar proteinën ORF1p, e cila siç dihet gjendet në shumë inde kancerogjene, por jo në ato të shëndetshme, duke “dëshmuar” kështu ekzistencën e ndonjë forme kanceri në organizëm.

- Advertisement -

Si rezultat, testi mati me sukses nivelet e ORF1p në mostrat e gjakut. Për më tepër, ekzaminimi i mostrave të indeve nga 200 biopsi të zorrës së trashë dhe 75 biopsi të ezofagut, të marra nga pacientë në stade të ndryshme të kancerit, tregoi se ORF1p shprehej jo vetëm në indet kancerogjene, por edhe në lezione pararendëse me rrezik të lartë për kancer.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock