fbpx
Ad imageAd image

Vdes 10-vjeçarja pas larjes në pishinë, ia hëngri trurin ameba

Blloku min lexim

Stefanía Villamizar González, një vajzë 10-vjeçare, humbi jetën për shkak të një infeksioni misterioz të marrë gjatë qëndrimit të saj në Santa Marta, një qytet i vendosur në detin Karaibe në Kolumbi, ku ajo kaloi pushimet me familjen e saj.

Pas vdekjes, ekspertët e gjurmuan shkakun tek Naegleria fowleri, e njohur zakonisht si ameba që ha trurin, e cila zakonisht gjendet në mjedise me ujë të ëmbël, megjithëse në disa raste prania e saj është konstatuar edhe në parqe ujore dhe pishina. Ky mikroorganizëm është përgjegjës për vdekjen në 97% të rasteve në të cilat është kontraktuar.

- Advertisement -

Episodi daton në këtë verë. Vogëlushja, sipas asaj që raportuan mediat ndërkombëtare, pjesën më të madhe të kohës e kalonte në pishinën në Santa Marta. Pasi u kthye në shtëpi, vajza e vogël filloi të përjetonte probleme shëndetësore, duke përfshirë dhimbje të forta veshi, të vjella dhe temperaturë.

Fillimisht, episodi u trajtua nga mjekët si një infeksion i thjeshtë i veshit dhe dhimbja gradualisht u qetësua. Disa ditë më vonë, më 4 korrik, situata u përkeqësua në mënyrë dramatike. Nëna e saj tha se Stefanía nuk pranoi të ngrihej nga shtrati dhe se drita i shkaktonte shqetësim të madh në sytë e saj.

- Advertisement -

Më pas filluan komplikimet dhe ajo u shtrua menjëherë në urgjencë. Më 26 korrik, ajo u diagnostikua me vdekje në tru, e ndjekur nga një deklaratë e vdekjes dy ditë më vonë

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO