fbpx
Ad imageAd image

Sealand, një komb i veçantë në brigjet e Anglisë

Blloku min lexim

Pavarësisht afërsisë me Mbretërinë e Bashkuar, kjo fortesë e mrekullueshme detare, shpall pavarësinë e saj. Ajo është një platformë e krijuar nga njeriu, e vendosur rreth 12 milje në lindje të Suffolk në Detin e Veriut.

Sealand, i cili është vetëm 0,004 km katror, ​​ka ekipin e vet të futbollit, himnin kombëtar, monedhën, madje edhe pasaportat dhe vulat, vetëm në rast se ju nevojiten më shumë prova të pavarësisë. Të dhënat e regjistruara në vitin 2002 tregojnë se 27 njerëz jetojnë në Sealand.

- Advertisement -

Principata u krijua nga qeveria britanike në vitin 1942 si një fortesë e ushtrisë dhe marinës gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock