fbpx
Ad imageAd image

Në Shqipëri, mësuesit dhunohen! Nxënësi në Lezhë godet me karrige mësuesen, ndodhet në gjendje të rëndë

Blloku min lexim

Dhuna në shkolla është një fenomen tjetër i rëndë në shoqërinë shqiptare dhe jo vetëm. Shpesh bëhen emisione dhe mesazhe sensibilizuese që të ndalojnë dhunën e mësuesve ndaj nxënësve. Sepse në vitet e dikurshme mësuesit edhe i qëllonin nxënësit kur ato nuk mësonin ose bënin zhurmë në klasa.

Por tashëm marrëdhënia mësues-nxënës është komplikuar, për shkak se janë shtuar rastet kur nxënësit bulizojnë dhe tallin mësuesit.

- Advertisement -

Një ngjarje e tillë  ka ndodhur sot shkollën e mesme “Hydajet Lezha” ne qytetin e Lezhës. Mësuesja Majlinda Palushi është goditur me një karrige nga një nxënës 16-vjeç brenda mjediseve të shkollës. Mesuesja Palushi është dërguar me ambulance ne spitalin e Lezhës dhe mësohet se ka thyer krahun nga goditje me karrige. Ndërkohë ne shkolle kanë mbërritur forcat e policisë të cilët kane bere te mundur shoqërimin ne komisariatin e Lezhës te nxënësit te vitit te dyte i cili goditi mësuesen.

Mësimi ditën e sotme është bojkotuar nga mësuesit për shkak të kësaj ngjarje të rende ndërsa ditën e nesërme pritet që të zhvillohet një proteste nga mësuesit lidhur me këtë situate të vështirë nga sjellja e nxënësve.

- Advertisement -

Epo situata në arsim nuk është aspak mirë në të gjitha aspektet, situata me të rinjtë shqiptarë nuk është aspak mirë në të gjithë aspektet. Instancat duhet të veprojnë as nuk është vonë!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock