fbpx
Ad imageAd image

Këto janë suveniret më të shitura në mbarë botën?

Blloku min lexim

Të vizitosh një vend ka të bëjë me të mësuarit më shumë për kulturën, historinë dhe njerëzit e tij. Dhe blerja e një suveniri shërben si një kujtim i mrekullueshëm i udhëtimit tuaj, një kujtim i çmuar i vendeve që keni vizituar. Por cilat janë suvenirët më të blerë nga turistët në vendet e botës?

Holandë – Nallanet datojnë në fillim të shekullit të 13-të në Holandë dhe i mbanin punëtorët e fabrikës, artizanët, fermerët, peshkatarët dhe punëtorët e krahut për të mbrojtur këmbët.

- Advertisement -

Kanada – Shurupi i panjës u bë dhe u përdor për herë të parë nga popujt indigjenë të Amerikës së Veriut. Në vitet 1800, lëngu i panjeve që ziente për të bërë sheqer dhe shurup ishte shumë i përhapur.

Itali – A e dini se maskat veneciane kanë një histori të gjatë të mbrojtjes së identitetit gjatë aktiviteteve të shthurura gjatë viteve?

- Advertisement -

Australi – Bumerangët janë një simbol i njohur ndërkombëtarisht i Australisë. Bumerangët më të vjetër australianë të zbuluar deri më sot u gjetën në Wyrie Swamp, në Australinë e Jugut, në vitin 1973 dhe datojnë rreth 10,000 vjet më parë.

Belgjikë – Belgjika gëzon një reputacion të shkëlqyer në të gjithë botën për artin e prodhimit të çokollatës, i cili filloi në 1635 në Gent. Sot, Belgjika ka më shumë se 320 lloje çokollatash dhe prodhon mbi 725,000 ton çdo vit.

- Advertisement -

Rusia – Kukullat Matryoshka, të njohura gjithashtu si kukulla babushka ose kukulla ruse fole, janë një grup kukullash prej druri me përmasa të ndryshme të vendosura njëra brenda tjetrës. Dizajni i këtyre kukullave daton në 1890.

Singapor – Merlion, një krijesë mitike me kokën e një luani dhe trupin e një peshku, është simboli kombëtar i qytet-shtetit të Singaporit. Për herë të parë u shfaq në 1964 si logoja zyrtare e Bordit të Turizmit të Singaporit.

Egjipt – I bërë nga rrënja e bimës së papirusit, egjiptianët e lashtë e përdornin këtë material si sipërfaqe shkrimi dhe si përbërës në prodhimin e varkave, dyshekëve, litarit, sandaleve dhe shportave.

Japonia –Origami është arti i palosjes së letrës. Origami tradicional japonez është praktikuar që nga fillimi i viteve 1600.

Iran – Thurja e qilimave është një pjesë themelore e kulturës persiane dhe artit iranian. Të famshëm për ngjyrat e tyre të hollësishme dhe dizajnin shumë dekorativ, qilimat janë thurur në këtë pjesë të botës që nga shekulli i 5-të pes.

Gjermani – Birra është një pjesë kryesore e kulturës gjermane dhe vendi është krenar për trashëgiminë e saj të prodhimit të birrës. Në Gjermani ka mbi 7000 lloje birre të prodhuara në rreth 1300 fabrika birre.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock