fbpx
Ad imageAd image

Ja pse qimet e hundës nuk duhen hequr kurrë me pickatore

Blloku min lexim

Të gjithë e dimë që heqjet e qimeve nga hunda janë të dhimbshme, por kjo gjë mund t’ju çojë në rrugën e infeksionit duke shkaktuar skuqje brenda ose jashtë vrimës së hundës, acarim lëkure dhe dhimbje.

Infeksionet mund të përfshijnë vestibulitin e hundës, kur pjesa e brendshme e hundës preket nga bakteri Staphylocoçus.

- Advertisement -

Doktoresha Nicole Aaronson, një otorinolaringologe në Delaware, tha se nuk do të rekomandonte asnjë metodë për heqjen e qimeve.

Depilimi me dyllë thyen barrierën e lëkurës duke krijuar hapje për bakteret që u lejon atyre të hyjnë në inde më të thella, duke krijuar një mundësi për infeksion.

- Advertisement -

Qimet nën rrënjë ndodhin pas heqjes së qimeve kur qimet e reja që rigjenerohen nga gjëndra nuk mund të depërtojnë në lëkurë, sepse depilimi i tërheq qimet nga rrënja dhe ato duhet të gjejnë përsëri rrugën e vet përmes shtresës së jashtme të lëkurës.

Furunkuloza e hundës është një tjetër infeksion që prek pjesën më të thellë të folikulave të qimeve në hundë, e cila shkakton dhimbje, ënjtje, skuqje dhe ndjeshmëri, por në raste të rralla mund të çojë edhe në trombozë të sinusit kavernoz, formimin e një mpiksjeje gjaku në pjesën e trurit pas syve.

- Advertisement -

Qimet e hundës janë të rëndësishme sepse veprojnë si një pengesë fizike, duke parandaluar hyrjen e alergjenëve në vrimat e hundës.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO