fbpx
Ad imageAd image

Ecja në labirint, metoda e lashtë që heq ankthin

Blloku min lexim

A e dinit se ecja në labirint është një metodë efektive në reduktimin e stresit, duke aktivizuar trupin dhe mendjen? Labirintet janë përdorur në mbarë botën për shekuj me radhë si një mënyrë për të qetësuar mendjen, për të lehtësuar ankthin, për të rikuperuar ekuilibrin e jetës, për të rritur kreativitetin dhe njohuritë. Gjatë Mesjetës, gati 25% e katedraleve e kishin një të tillë dhe sot ecja në labirinthe është bërë një metodë gjithnjë e më popullore.

Por mos u konfuzoni, sepse shumë njerëz i ngatërrojnë ato me rrugë pa krye, tek të cilat mund të humbasësh. Jo! Labirintet bazohen në dizajne klasike që, sado komplekse të jenë, garantojnë një rikthim në pikënisje.

- Advertisement -

Labirinti është një rrugë e sigurt, por me kohë të paparashikueshme,” thotë Reverend Dr Lauren Artress, e cila themeloi organizatën jofitimprurëse “Veriditas” në 1996-ën e cila ka si qëllim të “mbushë planetin me labirinte”.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock