fbpx
Ad imageAd image

332 raste të reja me kancer gjiri për vitin 2023, shënohen edhe 4 raste te meshkujt

Blloku min lexim

332 raste të reja me kancer gjiri janë regjistruar në nëntëmujorin e parë të vitit 2023 në Kosovë. 4 raste janë zbuluar tek meshkuj.

Mjeku onkolog , Ilir Kurtishi ngre alarmin se numri i rasteve po rritet vit pas viti.

- Advertisement -

“Rastet e reja rriten nga viti në vit dhe këtë vit kemi një rritje me 10%. Deri në këto momente që flasim kemi regjistruar 332 raste femra dhe 4 burra me kancer gjiri”, tha ai.

Ashtu si Shqipëria dhe vende të tjera të rajonit, fenomeni i largimit të bluzave të bardha ka prekur edhe Kosovën

- Advertisement -

Në kuadër të tetorit rozë mjekët apelojnë për kontrolle rutinë për të parandaluar rrezikun e mundshëm të kancerit të gjirit.

- Advertisement -

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO