fbpx

Zbardhen të dhënat/ Merr fund dilema për përfshirjen e Luana Vjollcës në videon erotike

Blloku min lexim

Prej disa ditësh, media të ndryshme kanë raportuar pamje filmike të një vajze të njohur të televizionit dhe rrjeteve sociale, duke u ekspozuar para kamerës dhe duke prekur trupin, për të realizuar një video që më pas i është nisur një personazhi të botës së krimit, i cili rezulton aktualisht në kërkim.

Në sajë të ngjashmërisë, u përfol gjerësisht se vajza në fjalë ngjasonte me moderatoren e njohur Luana Vjollca. Kjo e fundit e mohoi kategorikisht përfshirjen në këtë çështje, duke treguar që në ndryshim nga vajza e videos, ajo nuk ka tatuazh në kraharor.

Mirëpo, së fundmi, këtyre aludimeve, i ka dhënë fund eksperti i IT-së, Blerim Gjeladini. Në një postim të bërë në rrjetet sociale, eksperti shkruan se kjo video nuk është reale dhe se është e montuar nga inteligjenca artificiale.

“Çdo gërmë tregon se videoja pretenduar të Znj. Luana Vjollca është Deepfake!
Bazuar në analizën e videos, jemi zhvendosur nga detajet shqetësuese. Risolucioni i videos është më i vogël se standardet e reja të videos së lartë-shpjeguar HD. Bit-rate është i ulët për një video me këtë rezolucion, të cilat mund të tregojnë kompresion të thellë ose humbje cilësie.
Me parameteret e këtyre treguesve dhe cilësinë e ulët të videos, ka arsye për të besuar se kjo video mund të jetë Deepfake”, shkruan midis të tjerash eksperti Gjeladini.