fbpx
Ad imageAd image

Sa shpesh është i nevojshëm dushi sipas llojit të lëkurës?

Blloku min lexim

A ka vërtet nevojë lëkura jonë për një dush të përditshëm? Disa nuk mund ta imagjinojnë një ditë pa shkuar në dush, ndërsa të tjerët preferojnë të bëjnë dush më rrallë. Por çfarë thonë ekspertët?

Sipas dermatologëve, lëkura jonë ka mendimin e kundërt për dushin e përditshëm: “ Megjithëse frekuenca ideale varet nga lloji i lëkurës, zakonet e përditshme dhe puna, dushi shumë i shpeshtë mund të çojë në tharje dhe përkeqësim të skuqjes, kruajtjes, qërimit dhe shpërthimit të ekzemës, thotë Dr. Joyce Park, dermatologe.

- Advertisement -

Kur është i detyrueshëm dushi ditor?

Rutina juaj e përditshme mund të përcaktojë gjithashtu se sa shpesh kaloni pragun e dushit ose vaskës. Për shembull, nëse djersitni shumë – qoftë nga stërvitja, puna apo tendenca juaj natyrale për të djersitur – është e rëndësishme të laheni për të hequr grumbullimin e djersës që mund të kontribuojë në bllokimin e poreve dhe puçrrave, sipas Dr. Marisa Garshick. , dermatologe.

- Advertisement -

Përveç kësaj, nëse keni flokë të yndyrshëm ose zbokth, nevoja për t’u larë çdo ditë është më e madhe. Në këto raste rekomandohet larja e përditshme, pasi në këtë mënyrë largohet vaji nga njëra anë dhe kërpudhat që shkaktojnë zbokthin nga ana tjetër.

- Advertisement -

Ndryshe nga lëkurat e yndyrshme, ato me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme ose ekzemë duhet të jenë më të kursyer me frekuencën e dushit. Sapuni dhe uji mund të përkeqësojnë lëkurën e thatë, sipas Dr Park, duke shkaktuar irritim dhe kruajtje. Kjo është arsyeja pse ai rekomandon të bëni dush çdo të dytën ditë, pasi më shumë shpeshtësi mund të shkaktojë thatësi të madhe, duke krijuar plagë dhe duke lejuar më lehtë infeksionin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO