fbpx
Ad imageAd image

Pse e kemi më të vështirë të mbajmë urinën, sa më afër tualetit të jemi?

Blloku min lexim

E keni parasysh atë momentin kur ktheheni në shtëpi nga puna, ose ndoshta, nga një udhëtim a qëndrim i gjatë larg shtëpisë dhe keni një nevojë urgjente për të shkuar në tualet?

Me siguri e kujtoni se si vështirësohet mbajtja e urinës sa më afër shtëpisë të jemi. Pikërisht sapo fusni çelësin në derë, nis gjendja e panikut. Duket pothuajse e pamundur ta mbash më gjatë urinën. Pse ndodh kjo?

- Advertisement -

Përgjigjja pavloviane (përgjigjeje e mësuar, automatike dhe e pavullnetshme e shkaktuar nga një stimul) mund ta shpjegojë këtë dukuri. Me kalimin e kohës, truri mund ta ketë lidhur idenë e shtëpisë me relaksimin dhe rehatinë.

Kjo lidhje mund të bëjë që trupi të relaksohet dhe të çlirojë tensionin, duke përfshirë muskujt që kontrollojnë fshikëzën. Si rezultat, mund të ndjeni papritur nevojën për të urinuar kur jeni afër shtëpisë, sepse trupi po përgatitet të relaksohet

- Advertisement -
Etiketa:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock