fbpx
Ad imageAd image

Kapet peshku gjigand 3 metra i gjatë në lumin Po

Blloku min lexim

Një mustak i madh ( Silurus glanis ) u kap në lumin Po. Ai është aq i madh sa për këtë specie është vendosur një rekord i ri botëror, duke mposhtur rekordin e mëparshëm.

Në fakt, këto peshqi janë 285 centimetra, pothuajse 3 metra. Nuk është rastësi që shumë e kanë vënë nofkën ” përbindësh “, megjithëse gjithçka është thjesht një peshk i madh i ujërave të ëmbla në këtë rast i jashtëzakonshëm, që jeton në lumenj dhe pellgje të vendeve të ndryshme evropiane.

- Advertisement -

Peshku i madh u kap nga peshkatari sportiv profesionist Alessandro Biancardi i ekipit MADCAT. Kafsha u kap pas rreth 45 minutash luftimesh të forta në një shtrirje të Po në zonën Revere, në provincën e Mantua.

- Advertisement -

Duke mos i fshehur emocionet, ai e përshkroi betejën me peshkun si një ëndërr e vërtetë pas 23 vitesh “peshkim intensiv mustak”.

Matja, e cila u bë në prani të 10 dëshmitarëve dhe e kryer me të gjitha veshjet e zyrtaritetit (do t’i paraqitet federatës përkatëse për rekordin botëror), siç tregohet, arriti në 285 centimetra. Peshku nuk u peshua sepse zoti Biancardi kishte frikë se do ta stresonte shumë pas betejës intensive që çoi në kapjen e tij. Kështu e lëshoi ​​në ujë, me shpresën se “mund t’i jepte një peshkatari të njëjtin gëzim që më dha mua”. Por me siguri peshku nuk do të dëshirojë ta kalojë më këtë përvojë traumatike.

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock