fbpx
Ad imageAd image

Ju tregojmë pesë vendet me më shumë miliarderë në botë

Blloku min lexim

Renditja e Forbes për vitin 2023 për njerëzit më të pasur në botë ka zbuluar edhe një herë vendet me më shumë miliarderë. Lista e të pasurve të Forbes 2023 zbulon se 2640 miliarderë të botës vijnë nga 77 vende.

Vendi me numrin më të madh të miliarderëve është, çuditërisht, SHBA. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë 735 miliarderë, njësoj si vitin e kaluar, sipas Forbes. Ndërsa SHBA nuk mund të pretendojë se është shtëpia e personit më të pasur në botë, ky nder i shkon Francës me Bernard Arnault, është shtëpia e Elon Musk, Jeff Bezos dhe Bill Gates. LeBron James dhe Tiger Woods ishin ndër 50 personat që iu bashkuan listës së miliarderëve për herë të parë këtë vit, edhe pse Sam Bankman-Fried, Kanye West dhe dhjetëra të tjerë u larguan. 

- Advertisement -

Vendi që renditet i dyti për sa i përket numrit të miliarderëve që ka prodhuar është Kina. Këtë vit, Kina është shtëpia e 495 miliarderëve, një rënie jo e vogël nga 539 miliarderë kinezë të vitit të kaluar. 

Vendi i tretë në renditje shkoi në Indi me 169 miliarderë. Miliarderët indianë kanë një vlerë neto kolektive prej 675 miliardë dollarësh, sipas Forbes, por kjo është ende një rënie prej 75 miliardë dollarësh nga viti i kaluar. Arsyeja më e madhe pas kësaj mund të jetë rënia dramatike e pasurisë neto të Gautam Adanit, i cili humbi gati 43 miliardë dollarë vetëm si pasojë e raportit të Hindenburgut. 

- Advertisement -

Gjermania u bë vendi i katërt me miliarderët, ka plot 126 miliarderë këtë vit në krahasim me 134 vitin e kaluar. Personi më i pasur i vendit është pronari i Schwarz Group, Dieter Schwarz, me një vlerë neto të vlerësuar prej 42.9 miliardë dollarësh.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO