fbpx
Ad imageAd image

Historia tragjike e ‘shrekut’ të jetës reale

Blloku min lexim

Ndërsa personazhi i Shrekut mund të jetë bazuar në përrallë, personazhi i DreamWorks mund të jetë frymëzuar nga një boksier i jetës reale. Raportohet se njeriu i gjelbër ka një ngjashmëri të çuditshme me Maurice Tillet, një francez që vuante nga një sëmundje e rrallë që rezultoi në ënjtje të nyjeve dhe fytyrës së tij.

Si të gjitha përrallat, historia e Tillet filloi me vdekjen e një prindi. I lindur në Rusi në vitin 1903, babai i Tillet-it kishte qenë inxhinier hekurudhor dhe vdiq ndërsa boksieri ishte shumë i ri. Ndërsa revolucioni filloi të përhapej në të gjithë vendin, familja e Tillet-it u frikësua për jetën e tyre dhe emigroi në Francë, ku u vendosën në fshat afër Reims.

- Advertisement -

Tillet shpresonte për një jetë të thjeshtë dhe në moshën 20-vjeçare filloi studimet për një diplomë juridike në Universitetin e Toulouse me shpresën për t’u bërë jurist. Kjo nuk ishte menduar të ndodhte, pasi Tillet atëherë shumë i ri filloi të vinte re ënjtje në fytyrë, duar dhe këmbë. Kjo gjendje madje ndikoi në zërin e tij. 

- Advertisement -

Mundësi përfundimisht kërkoi trajtim mjekësor dhe u diagnostikua me një tumor beninj në gjëndrën e hipofizës, i cili kishte shkaktuar trashje të shpejtë të kockave të tij. Një gjendje e zakonshme në mesin e njerëzve më të gjatë në botë, sëmundja njihet edhe si akromegalia dhe shpesh mund të ketë komplikime që kufizojnë jetëgjatësinë. Këto përfshijnë presionin e lartë të gjakut, dështimin e zemrës edhe pse kjo nuk dihej në atë kohë. 

- Advertisement -

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO