fbpx
Ad imageAd image

Çdo njeri me sy blu është pasardhës i një personi të vetëm

Blloku min lexim

Nuk është sekret që sytë blu janë më të rrallë se kafe, por shkencëtarët tani kanë hedhur dritë mbi mënyrën se si u shfaqën sytë blu për herë të parë. Rezulton se të gjithë njerëzit me sy blu ndajnë të gjithë një paraardhës.

Healthline vlerëson se rreth 8 dhe 10 për qind e popullsisë së botës kanë sy blu. Dhe tani rrallësia e tij ka kuptim, pasi shkencëtarët zbuluan se mutacioni gjenetik erdhi nga një njeri i vetëm që jetoi midis 6,000 dhe 10,000 vjet më parë.

- Advertisement -

Studiuesit janë përpjekur të zbulojnë se çfarë e ka shkaktuar këtë ndryshim duke studiuar gjenin OCA2, i cili përcakton nivelin e pigmentit kafe në syrin e njeriut, për shumë vite.

Megjithatë, rezulton se mutacioni gjenetik që rezulton në sytë blu është nga një gjen krejtësisht i ndryshëm i quajtur HERC2, i cili fiket plotësisht OCA2 dhe transformon ngjyrën kafe në blu.

- Advertisement -

Dhe, si e dinë shkencëtarët se e gjithë kjo lidhet me një paraardhës të përbashkët? 

Sepse çdo person me sy blu ka të njëjtin mutacion. Edhe pse ka ende shumë kërkime që duhen bërë, mendohet se mutacioni mund të ishte përhapur kur njerëzit migruan nga Afrika në Evropë, gjë që do të shpjegonte se pse kryesisht njerëzit me origjinë evropiane në dukje kanë sy blu.

- Advertisement -

Zbulimi në fakt u bë në vitin 2008 kur një ekip kërkimor nga Universiteti i Kopenhagës fillimisht gjurmoi mutacionin. Studimi shqyrtoi gjithashtu ndryshimin në ngjyrat e tjera më pak të zakonshme të syve, të tilla si jeshile, e cila vërtetoi më tej idenë e një personi që e kishte origjinën e gjenit me sy blu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO