fbpx
Ad imageAd image

Beyonce bën histori, femra e parë me ngjyrë që kryeson klasifikimin e muzikës “country”

Blloku min lexim

Beyoncé është bërë gruaja e parë me ngjyrë që kryeson listën e këngëve “Hot Country të Billboard”, pasi kënga e saj “Texas Hold ‘Em” debutoi në vendin e parë.

Në një zhanër, ku marrëdhënia me artistët me ngjyrë ka rezultuar shpesh e diskutueshme, kënga shënoi një nga arritjet historike kur renditjet javore e listave u publikuar të martën.

- Advertisement -

“Texas Hold ‘Em”, e publikuar njëkohësisht me këngën “16 Carriages”, në një shpallje surprizë të albumit gjatë Super Bowl, është hera e parë që Beyonce kryeson top-listën e vendit.

Gjithashtu e ka bërë atë artisten e dytë femër solo, që debuton në numrin 1, pasi Taylor Swift e arriti suksesin në vitin 2021 me këngët e saj të Love Story dhe All Too Well.Beyoncé është gjithashtu gruaja e parë që kryeson listat e këngëve Hot Country dhe Hot R&B/Hip-Hip Songs që nga fillimi i listave në vitin 1958. Justin Bieber, Billy Ray Cyrus, Ray Charles dhe Morgan Wallen janë të vetmit artistë të tjerë që kanë udhëhequr të dyja klasifikimet.

- Advertisement -

Klasifikimi muzikor i “Hot Country Songs” është një tabelë “shumëmetrike” e cila kombinon shitjet, transmetimet dhe transmetimet radiofonike në SHBA, njësoj si klasifikimi kryesor i “Hot 100” i Billboard.

Listat e së martës pasqyruan shtatë ditët që çuan deri në 15 shkurt, që do të thotë që Texas Hold ‘Em, e publikuar më 11 shkurt, arriti të zërë vendin e parë vetëm katër ditë pasi doli në treg.

- Advertisement -

Në atë kohë, ai u transmetua 19.2 milion herë dhe u shkarkua 39,000 herë në SHBA, sipas kompanisë së të dhënave Luminate. Ajo debutoi në vendin e dytë në tabelën Hot 100, ndërsa kënga tjetër e re e superyllit 16 Carriages debutoi në vendin e 38 në Hot 100 dhe në numrin 9 në Hot Country Songs.

Të dy këngët do të shfaqen në pjesën e dytë të trilogjisë së saj të “Renaissance” nga Beyonce, e cila do të publikohet më 29 mars.

Një stacion radioje në Oklahoma fillimisht refuzoi të luante një kërkesë për këngën e re të Beyoncé, megjithëse më vonë ata ndryshuan vendimin e tyre pas një fushate virale në X, e njohur më parë si Twitter.

Stacioni tha se atyre nuk iu ishte dhënë ende kënga nga labeli i Beyoncé kur morën kërkesën. Texas Hold ‘Em tani po promovohet zyrtarisht në radion e vendit, sipas Billboard.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock