fbpx
Ad imageAd image

5 ushqimet që mund të parandalojnë çrregullimet e menopauzës

Blloku min lexim

Menopauza mund të jetë një kohë e vështirë për shumë gra dhe ato shpesh duhet të durojnë efekte të shumta anësore. Kjo është arsyeja pse mund të këshillohet të ndryshoni dietën tuaj duke marrë disa ushqime.

- Advertisement -

PESHKU

Peshqit , veçanërisht speciet më të yndyrshme si salmoni dhe toni, janë burime të përqendruara të yndyrave omega-3, si dhe proteinave, vitaminave dhe mineraleve me cilësi të lartë . Sipas një studimi të vitit 2019 të publikuar në Climateric, gratë që hanë më shumë peshk me vaj mund të përjetojnë nxehtësi më pak të rënda.

- Advertisement -

KOS

Probiotikët janë një ndihmë sepse promovojnë shëndetin e zorrëve dhe luajnë një rol në përthithjen e kalciumit dhe magnezit në zorrën e trashë, duke mbështetur më tej shëndetin e kockave.

- Advertisement -

BISHTAJORET

Si një burim i proteinave bimore, fibrave dhe një numri mikronutrientësh, bishtajoret mund të jenë një pjesë e rëndësishme e një diete për të ndihmuar me simptomat e menopauzës. Fasulet e zeza, qiqrat dhe llojet e tjera të bishtajoreve janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në rregullimin e niveleve të glukozës në gjak dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e diabetit të tipit 2, si pjesë e një plani të ekuilibruar ushqimor.

SOJA

Ushqimet e sojës , të cilat përfshijnë tofu dhe qumësht soje pa sheqer, janë burime me bazë bimore të proteinave me cilësi të lartë të marra nga soja e thjeshtë. Por ajo që i bën ushqimet e sojës të rëndësishme për ata që vuajnë nga simptomat e menopauzës janë fitoestrogjenet, ose estrogjenet bimore, që ato përmbajnë.

Fruta të thata

Nga arrat tek fëstëkët, arrat ofrojnë një burim proteinash me bazë bimore, yndyrna të shëndetshme, fibra dhe antioksidantë. Edhe pse arrat janë të pasura me yndyrë, ngrënia e arrave në fakt mund t’ju ndihmojë të menaxhoni peshën tuaj sepse ato janë shumë të kënaqshme dhe mund të ndihmojnë në reduktimin e dëshirave për ushqim.

FITOESTROGJENET

Fitoestrogjenet janë komponime me origjinë bimore, të cilat kanë një strukturë të ngjashme me estrogjenet njerëzore dhe një aktivitet të ngjashëm, por më të dobët. Ato gjenden në ushqime dhe në një formë më të koncentruar në suplemente. Suplementet fitoestrogjene shpesh tregtohen dhe zgjidhen për të luftuar ndezjet e nxehta.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO