fbpx
Ad imageAd image

10 kuzhinat më të mira në botë, ja ku renditet Shqipëria

Blloku min lexim

Çdo shtet ka specialitetin e vetë në gatim, duke dalluar nga mënyra si gatuajnë apo edhe ushqimet që konsumojnë më shumë. Por, Taste Atlas Awards ka publikuar renditjen e kuzhinave më të mira në botë për vitin 2022.

- Advertisement -

10 vendet e para në renditje janë kuzhina italiane, e pasuar nga ajo greke, spanjolle, japoneze, indiane, meksikane, amerikane, franceze dhe peruviane.

Ndërkohë kuzhina shqiptare renditet në vendin e 68.

- Advertisement -

 Ku ushqimet më të famshme në Shqipëri përmenden: flija, tava e kosi, qoftet e fërguara, fërgesë, petulla, jani me fasule, ballokume, paçe koke, qifqi, qumështor, gjizë e të tjerë.

Renditja e kuzhinave botërore është bërë sipas votave të audiencës për përbërësit, pjatat dhe pijet.

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock