fbpx
Ad imageAd image

Venecia me rregulla të reja, ndalon grupet e mëdha turistike dhe..

Blloku min lexim

Rregulla të reja që ndalojnë altoparlantët dhe kufizojnë madhësinë e grupeve turistike në 25 persona kanë hyrë në fuqi në Venecia. Masat janë futur për të kufizuar ndikimin e mbiturizmit në qytetin italian, thonë zyrtarët sipas BBC.

Kanalet e lagjes historike të Venecias e bëjnë qytetin një nga vendet më të vizituara në Evropë. Venecia prezantoi një tarifë hyrjeje ditore prej 5 € (4 £) në fillim të këtij viti, pasi fillimisht ndaloi anijet e lundrimit të ankorohen në tremujorin e vitit 2021.

- Advertisement -

Mbi-turizmi konsiderohet gjerësisht si një nga çështjet më urgjente për Venecia, e cila ka një popullsi prej rreth 250,000 banorësh dhe ka më shumë se 13 milionë vizitorë në 2019.

Numri i vizitorëve ka rënë që atëherë, por ata pritet të tejkalojnë nivelet para pandemisë në vitet e ardhshme.Venecia ka parë një eksod të banorëve vendas nga frika se turistët mund të pushtojnë qytetin historik të ishullit.

- Advertisement -

Ocio, një shoqatë qytetare që ndjek banesat në qytet, tha në një përditësim të fundit se lagjja historike kishte rreth 49,000 shtretër për turistët për t’u marrë me qira – më shumë se numri i disponueshëm për banorët.

Ndryshimet në rregullat e turizmit vijnë pasi ekspertët nga Unesco paralajmëruan vitin e kaluar që Venecia mund të shtohet në listën e vendeve të trashëgimisë botërore në rrezik, pasi ndikimi i ndryshimeve klimatike dhe turizmit masiv kërcënojnë të shkaktojnë ndryshime të pakthyeshme në të.

- Advertisement -

Organi kulturor i OKB-së nuk e shtoi Venedikun në listë në fund, pasi njohu përpjekjet për të adresuar problemet e ishullit nëpërmjet një sistemi kundër përmbytjeve dhe masave për të reduktuar ndikimin e turizmit masiv.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock