fbpx
Ad imageAd image

“U nisa nga Durrësi për ta takuar, por…”/ Artistët flasin për Zef Dedën: Amaneti i tij do të plotësohet

Blloku min lexim

Paraditen e sotme arti në vend u përballë me një lajm të trishtë; u nda jeta në moshën 73-vjeçarin artisti i madh i humorit Shkodran, Zef Deda, i cili prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë. Pas lajmit të hidhur kanë folur kolegë të Zefit, artistë dhe miq të tij.  Shok fëmijërie i tij, regjisori dhe kompozitori Osman Mula, shprehet se e ka ndjerë veten shumë keq në momentin që mori vesh lajmin e hidhur.Ai shton se me Zefin kanë qenë shok që fëmijë dhe deri në adoleshencë kanë qenë si “Loli me Colin”, kudo bashkë.

- Advertisement -

“E ndjeva veten keq, sepse Zefin e kam pas shokun më të ngushtë që i vogël. Kemi qenë si Coli me Lolin. Ishte një djalë i mrekullueshëm, xhevahir. Njeri social, nuk donte me pa keq, donte vetëm gëzim”, tha Mula.

Mes pikëllimit Sejfulla Myftari, i njohur si Cekja i Beratit, tregoi njohjen e tij të hershme me aktorin Zef Deda. Cekja tha se në takimin e fundit kishte kujtuar shfaqjet e tyre që kishin luajtur bashkë.

- Advertisement -

Me Zefin kam punuar. E kam pasur shok dhe mik. Është humbje e madhe për artin. Nuk kam fjalë, s’di ça të them më. Që nga vitit 73 që punoja me Zefin. Kujtuam ato që kemi luajtur bashkë. Kemi pasur hyrje-dalje. Aktor i mrekullueshëm, njeri i shkëlqyer”, tha ai.

- Advertisement -

Aktori i njohur i humorit, Edmond Halili ka treguar se mëngjesin e sotëm ishte nisur nga Durrësi për të takuar Zef Dedën, por nuk mundi ta takojë dot, pasi në momentin që mbërriti tek dera e shtëpisë së tij në Shkodër, mjeshtri i humorit u nda nga jeta.

Sot në mëngjes u nisa nga Durrësi për ta takuar. E dija që ishte i sëmurë sepse bëra një shfaqje në Shkodër se takova dot sepse ishte i zënë, Sa shkova tek dera e shtëpisë, doli një infermiere i thashë si është Zefi, tha “Zefi dha shpirt”. Më erdhi shumë keq, e kisha shokë të vjetër. Është një dhimbje e madhe, është humbje e madhe për të gjithë humorin shqiptar”, tha ai.

Rita Gjeka, drejtoresha e teatrit “Migjeni” në Shkodër  ta se Deda ishte një drita e një epoke të ndritur për teatrin “Migjeni”. Ajo tha se amaneti i Dedës për të ngritur sa më shumë teatrin do të realizohet.

Edhe pse diferenca në moshë me Zefin nuk është e madhe, e kam pasur idhull. Ai ka qenë një aktor jo vetëm i madh, por fenomeni Zef Deda. Ka lënë një epokë. Ne kemi jetuar atë epokë dhe ai ka qenë drita. Ai e donte shumë estradën dhe dëshira e tij ishte që të ngrihej sa më shumë.

Amaneti që ka lënë, do të bëhet realitet. Edhe në drejtimin e teatrit që e ka marrë Kuliçi, do të plotësohet amaneti i Zefit. Iku në një moshë krejt të re. Edhe në rini ka pasur disa probleme me këmbët. Por i kapërcente me humorin e tij. Tani e këputu sëmundja e keqe. Nuk kam shkuar ta takoj, pasi kisha qejf që ta mbaja mend Zefin ashtu siç më parë.

Zefin e ka dashur gjithë populli, të gjithë e kanë vlerësuar. Edhe opozita dhe pozita, mendoj se është shpërblyer. E ka marrë dhe pensionin e veçantë, të paktën nuk ngeli fukara. Ka pasur të ardhurat e veta, edhe pse kishte dy djem të mrekullueshëm. Shokun Xhemal, atë e veçoj si rol”, tha ajo.

Zef Deda njihej ndryshe si “Charlie Chaplin” shqiptarë, do mbetet një ikonë e humorit.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO