fbpx
Ad imageAd image

Protesta pati efekt? Studentët e Mjekësisë kthehen në auditore: Morëm një garanci

Blloku min lexim

Pas disa javësh protesta dhe thirrje për rrëzimin e vendimit që i detyron ata të punojnë 5 vjet në Shqipëri pas diplomimit, studentët e mjekësisë janë kthyer sot në auditorë. Ata morën këtë vendim pas takimit që zhvilluan  me rektorin Arben Gjata i cili ka deklaruar se do i mbështesë kërkesat e tyre.

- Advertisement -

Gjata u ka pohuar se do t’i mbështesë deri në daljen e vendimit të Gjykatës, dhe se deri në atë kohë, nuk do të kenë kushtet për plotësim kontrate. Le të themi se kjo protestë e pati një efekt pozitiv!

Kujtojmë se studentët e mjekësisë, për gati një muaj kanë bojkotuar mësimin dhe kanë protestuar kundër projektligjit që i detyron të punojnë 5 vite në vendin tonë, dhe më pas të tërheqin diplomën.

- Advertisement -

Kujtojmë se Kuvendi i Shqipërisë pati miratuar  projektligjin për studentët e Mjekësisë, i cili i detyron ata të punojnë në vendin e tyre për pesë vite pas diplomimit.

Ky projektligj u miratua me 71 vota pro, 23 kundër dhe asnjë abstenim.

- Advertisement -

Më parë, ish- ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Evis Kushi, u ndal te detajet teknike të projektligjit për punësimin e detyrueshëm të studentëve të Mjekësisë.

Ministrja specifikoi ndër të tjera se projektligji në fjalë për shkak të emergjencës do të prezantohet në Kuvendin e Shqipërisë me procedurë të përshpejtuar.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO