fbpx
Ad imageAd image

Përdorimet fantastike të hudhrës gjatë gjithë epokave

Blloku min lexim

Shumë kohë përpara se hudhra të bëhej mikja më e mirë në kuzhinë, ajo përdorej në të gjithë botën për pothuajse gjithçka, përveç  gatimit.

Gjatë mijëvjeçarëve, hudhra ka luajtur rolin e çdo gjëje, nga steroid në afrodiziak. Akoma më mbresëlënëse është se shumë nga këto përfitime të lashta shëndetësore që atëherë janë vërtetuar shkencërisht.

- Advertisement -

Ilaçi i mrekullueshëm – Hudhra ka qenë gjithmonë e përdorur dhe është administruar vazhdimisht për një shumëllojshmëri sëmundjesh. Nga Amerika në Egjipt dhe Kinë, hudhra është përdorur historikisht për të trajtuar gjithçka, nga dispepsi te murtaja.

Ilaçi i parë? – Gama e gjerë e përdorimeve të hudhrës u zbulua gjithashtu shumë herët në historinë njerëzore. Me ardhjen e shkrimit dhe mbajtjes së shënimeve në Sumerin e lashtë rreth vitit 3400 pes, hudhra ishte vendosur tashmë në mënyrë të vendosur si një ilaç që shëron të gjitha.

- Advertisement -

Hudhra në Greqi – Kujdesi shëndetësor i Greqisë së lashtë varej shumë nga hudhra. Vetë Hipokrati përdorte shpesh hudhrën për trajtimin e barkut dhe mitrës.

Hudhra në Egjipt – Egjiptianët e lashtë kishin shumë përdorime të hudhrës. Ajo konsiderohej një shtesë thelbësore për klasën punëtore, e cila besonte se do t’i ndihmonte ata në ditët e tyre të vështira dhe të nxehta të punës. Thelpinj hudhre u gjetën gjithashtu në varrin e mbretit Tutankhaten, por ekspertët nuk janë ende të sigurt pse ato u përfshinë në zotërimet e përjetshme të faraonit.

- Advertisement -

Hudhra në Kinë – Shumica e ekspertëve pajtohen se hudhra ishte një element kryesor i mjekësisë kineze të paktën në 3000 pes. Për më tepër, Kina ishte ndoshta një nga kulturat e para që përfshiu plotësisht hudhrën në dietën e tyre të përditshme. Hudhra përdorej gjithashtu në Kinën e lashtë si një ruajtës natyral për ushqime të tjera, veçanërisht mishin e papërpunuar.

Ilaçet kundër depresionit – Janë zbuluar të dhëna që sugjerojnë se hudhra ishte përshkruar për diçka të ngjashme me depresionin klinik në Kinën e lashtë. Përdorimi i saj si një trajtim për trishtimin dhe problemet emocionale e bën hudhrën antidepresantin e parë në botë.

Hudhra në Indi – Hudhra ka qenë një element kryesor i praktikave mjekësore indiane për aq kohë sa do të na çojnë të dhënat. Charaka -Samhita,  një tekst i lashtë Ayurveda që daton në mijëvjeçarin e 1 pes, përshkruan efikasitetin e hudhrës në trajtimin e artritit dhe sëmundjeve të zemrës.

Hudhra në Mesjetë – Evropianët në Mesjetë mbështeteshin te hudhra për të gjitha llojet e gjërave gjatë shekujve. Ajo u përdor nga aristokratët, njerëzit e thjeshtë dhe anëtarët e klerit.

Hudhra në mjekësinë moderne – Shumë nga vetitë medicinale të hudhrës janë përshtatur shumë mirë edhe nga mjekësia moderne. Shumë njerëz sot ende marrin suplemente hudhre për çdo gjë, nga inflamacioni tek dispepsia.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO