fbpx
Ad imageAd image

Pamje mbresëlënëse, këto janë 10 plazhet më të bukura në botë

Blloku min lexim

Plazhet janë si vende magjike në Tokë. Ata kanë dritë dielli, rërë dhe valë për njerëzit që duan të pushojnë, të argëtohen dhe të shohin gjëra të bukura. Çdo plazh është i veçantë, por disa janë edhe më të mahnitshëm sepse duken ndryshe, kanë pamje mahnitëse ose ofrojnë gjëra unike për të bërë. Disa plazhe kanë ngjyra vërtet të ftohta ose forma të çuditshme. Le të hedhim një vështrim në këto  10 plazhe super të veçanta që tërheqin dhe kënaqin udhëtarët dhe dashamirët e plazhit.

- Advertisement -

Bowling Ball Beach – California, USA

- Advertisement -

Nëse do t’ju duhej të mendonit pse plazhi i Bowling Ball Beach është unik, me siguri do ta kuptonit që herën e parë. Ky plazh në Kaliforni, konkretisht në Kontenë Mendocino, ka një tufë gurësh të rrumbullakët që ngjajnë me topa bowling.

Këta topa guri, të cilët janë bërë prej gur ranor, janë rreth dy deri në tre metra të gjerë, pak më të mëdhenj se topat aktual të bowlingut. Ata janë vërtet të këndshëm për t’u parë, veçanërisht gjatë baticës kur mund t’i shihni qartë.

- Advertisement -

Jokulsarlon Beach – Iceland

Imagjinoni një vend të veçantë si Islanda, ku do të mendonit se do të kishte shumë akull kudo. Epo, në një plazh të quajtur Jokulsarlon, ka vërtet akull në të gjithë brigjet me guralecë. Ky plazh është i famshëm sepse është pranë një lagune të quajtur Jokulsarlon. Çdo ditë, copa të mëdha akulli shkëputen nga një akullnajë e quajtur Vatnajökull, e cila është afër. Këto copa akulli notojnë në ujë dhe ngadalë lëvizin drejt oqeanit gjatë gjithë ditës. Disa prej tyre përfundojnë në plazhin aty pranë.

Scala Dei Turchi Beach – Italy

Italia ka shumë plazhe ku njerëzit mund të pushojnë, por një plazh i veçantë është vërtet interesant. Ndodhet nën shkëmbinjtë Scala dei Turchi në Siçili. Këto shkëmbinj janë të bardhë dhe duken si shkallët që shkojnë në ujë. Ato gjenden në një pjesë të vogël të bregdetit të Siçilisë. Pranë “shkallëve” ka dy plazhe me rërë ku mund të notosh, të bësh banja dielli, madje edhe të ngjitesh në shkëmbinjtë për të parë më nga afër.

Green Sand Beach (Papakolea) – Hawaii, USA

Green Sand Beach, i njohur gjithashtu si Papakolea, është një plazh i veçantë që ndodhet në Hawaii, SHBA. Ajo që e bën atë unike është rëra – nuk është e artë apo e bardhë si shumica e plazheve. Në vend të kësaj, është një ngjyrë e bukur jeshile! Kjo rërë e gjelbër krijohet nga një mineral i quajtur olivine, i cili vjen nga një vullkan aty pranë.

As Catedrais Beach – Spain

Si Catedrais Beach është në Spanjë. Është vërtet e bukur me gurë të mëdhenj dhe harqe të bëra nga natyra. Njerëzit e quajnë atë “Plazhi i Katedrales”, sepse shkëmbinjtë duken si harqe katedrale. Kur oqeani është i ulët, ju mund të ecni nën harqe dhe në shpella. Por kur oqeani është i lartë, plazhi largohet. Pra, duhet të zgjidhni kohën e duhur për ta vizituar.

Vik Beach – Iceland

Një vend i bukur buzë detit në Islandë me rërë të errët, shkëmbinj të lartë dhe valë të forta nga oqeani. Është në një qytet të quajtur Vik, dhe rëra merr ngjyrën e saj të errët nga vullkani. Shkëmbinjtë e mëdhenj përreth plazhit e bëjnë pamjen e oqeanit dhe zogjve vërtet të mahnitshme.

Giant’s Causeway Beach – Northern Ireland

The Giant’s Causeway në Irlandën e Veriut është një vend super i freskët buzë oqeanit. Nuk është si një plazh i zakonshëm, sepse ka shkëmbinj vërtet të mahnitshëm në formë gjashtëkëndëshe (si forma gjashtëkëndëshe) që përshtaten së bashku si pjesë të enigmës. Kur ta shihni, do të kuptoni pse është kaq i veçantë!

Shell Beach – Australia

Imagjinoni një plazh në Australi që nuk është si të tjerët. Quhet Shell Beach, dhe në vend që të ketë brigje me rërë, është i mbuluar me shumë e shumë guaska të vogla të bardha. Këto guaska vijnë nga molusqet që jetojnë në ujin e kripur aty pranë. Predhat janë grumbulluar me kalimin e kohës, duke e bërë plazhin vërtet të veçantë.

Hidden Beach – Mexico

Ky plazh i veçantë gjendet në ishujt Marietas të Meksikës. Quhet plazhi i fshehur ose plazhi i dashurisë për shkak të emrave të tij intrigues. Plazhi është në Oqeanin Paqësor pranë Nayarit, brenda Parkut Kombëtar Islas Marietas. Këtë plazh të qetë mund ta vizitoni vetëm kur niveli i ujit të oqeanit është i ulët. Për të arritur atje, duhet të kaloni nëpër një tunel në ujë.

Glass Beach – California, USA

Është vërtet bukur të shohësh një plazh të bukur me rërë të bardhë. Por është po aq e mahnitshme të shohësh Glass Beach në Kaliforni. Në vend të rërës së zakonshme, ky plazh është i mbuluar me xham shumëngjyrësh. Plazhi i qelqit është afër Parkut Shtetëror MacKerricher dhe qytetit të vogël të Fort Bragg.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO