fbpx
Ad imageAd image

Nuk duan të punojnë në Shqipëri, studentët e Mjekësisë vazhdojnë protestat

Blloku min lexim

Studentët e Mjekësisë vazhdojnë protestat e tyre kundër vendimit të qeverisë, që i detyron ata të punojnë 5 vjet në Shqipëri pasi të përfundojnë studimet.

Mjekësia bojkoton! Mjekësia bojkoton!” Me të tilla thirrje, studentët e Fakultetit të Mjekësisë janë bashkuar sot sërish në javën e tretë të protestave duke bojkotuar mësimin dhe protestuar kundër kontratës për punë të detyruar në Shqipëri në përfundim të studimeve.

- Advertisement -

Studentët janë nisur nga Fakulteti i Mjekësisë dhe kanë mbushur Rrugën e Dibrës drejt qendrës së Tiranës, të shoqëruar nga forca të Policisë.  Ata theksojnë se nuk pranojnë të firmosin kontratën për qëndrim të detyruar në Shqipëri dhe as të paguajnë tarifën-gjobë që ka përllogaritur qeveria në këtë rast si kosto e studimeve të tyre.

- Advertisement -

Studentët duket se janë duke u drejtuar për tek Ministria e Arsimit dhe konkretisht, për të kërkuar takim me zv.ministren e Arsimit Albana Tolen, e cila e ka mbrojtur me forcë kontratën e punës së detyruar për ta. Deri më sot, as ministrja Manastirliu dhe as zv.ministrja Tole nuk kanë pranuar të takohen me të rinjtë protestues.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO