fbpx
Ad imageAd image

Misteri i ‘anijes fantazmë’ ku të gjithë trupat e ekuipazhit u gjetën të vdekur

Blloku min lexim

Anijet fantazmë mund të tingëllojnë si vepra joreale, por ka një që ka ka ekzistuar për dekada.  SS Ourang Medan besohej të ishte anija e mbytur në vitet 1940 në ngushticën e Malacca, ndërsa ekuipazhi mendohet se vdiq.

Me kalimin e viteve, janë ngritur shumë pyetje në lidhje me atë që ka ndodhur në të vërtetë, mes tyre është hipoteza nëse anija ka ekzistuar ndonjëherë apo jo. 

- Advertisement -

Sipas një numri raportimesh në atë kohë, një anije aty pranë mori një telefonatë të çuditshme fatkeqësie nga Ourang Medan, duke thënë se i gjithë ekuipazhi ishte i vdekur, me operatorin e radios që më pas dërgoi një mesazh të fundit.

“Të gjithë oficerët, përfshirë kapitenin të vdekur, të shtrirë në dhomën e skive dhe në urë, ndoshta i gjithë ekuipazhi i vdekur”, tha ai.

- Advertisement -

Kishte raporte se një anije amerikane e quajtur Silver Star shkoi për t’iu përgjigjur thirrjes së fatkeqësisë, me një grup burrash që gjetën ekuipazhin e vdekur (duke përfshirë një qen) të shtrirë në shpinë me fytyrat e tyre të kthyera nga dielli, me gojë hapur. 

Ndërsa Ylli i Argjendtë u nis për të tërhequr anijen dhe këtu gjërat bëhen vërtet të frikshme, pasi një zjarr thuhet se shpërthyeu dhe anijau zhduk. Tani, ka një sërë hipotezash rreth asaj se çfarë ndodhi realisht. 

- Advertisement -

Së pari, nuk përmendet regjistrimi i anijes në regjistrat e Lloyd’s Shipping, as ndonjë regjistrim zyrtar i skenës që takoi ekuipazhin e Silver Star ose shpërthimin e mëposhtëm.

Nuk ka pasur as një datë të saktë të konfirmuar, me gazeta të ndryshme që shkruajnë ndër vite që shtrihen nga 1940 deri në 1947 ose 1948, duke i bërë disa të besojnë se është thjesht një mit detar

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock