fbpx
Ad imageAd image

Mediat greke për Mira Murati, “vlonjaten” pas ChatGPT

BllokuTV min lexim

Gazeta prestigjoze greke Protothema i ka thurur jehonë vajzës me origjinë Shqiptare nga qyteti i Vlorës Mira Murati e cila është pjesë e ekipit të OpenAI përgjegjës për ChatGPT.

Nga kushtet e vështira ekonomike në moshën 16-vjeçare Murati emigroi sëbashku me familjen drejt Kanadasë.

- Advertisement -

Ishte vetëm 24-vjeç kur përfundoi studimet për Inxhinieri në Kolegjin Ivy League Dartmouth. Gjithashtu ajo përfundoi praktikën e saj në Goldman Sachs, dhe tre vjet më vonë u bë pjesë e Tesla.

Brenda pesë vjetësh, Murati jo vetëm që ndikoi në rritjen  e kompanisë, por krijoi diçka po aq inovatore dhe revolucionare sa iPhone, Bitcoin dhe Facebook së bashku.

- Advertisement -

Murati u bë pjesë e ekipit të AI ku krijuan ChatGPT.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock