fbpx
Ad imageAd image

Media e njohur franceze: Udhëtimi në Shqipëri ofron një eksperiencë të pasur me zbulime

Blloku min lexim

Shqipëria, kjo perlë e fshehur e Ballkanit, përfaqëson një destinacion gjithnjë e më popullor për të apasionuarit pas udhëtimeve që kërkojnë autenticitet dhe peizazhe që të lënë pa frymë, shkruan në një artikull revista franceze e udhëtimeve “A Vous Poitiers”.

TIRANA, NJË KRYEQYTET ME ENERGJI
Në udhëtimin tuaj në Shqipëri, filloni duke eksploruar Tiranën, zemrën e vendit. Ky qytet dinamik ofron një ndërthurje magjepsëse të historisë, kulturës dhe modernitetit.
Qendra e qytetit është shtëpia e vendeve ikonike si Sheshi Skënderbej, ku qëndron statuja e heroit kombëtar dhe Muzeu Historik Kombëtar.
Rizhvillimi urban i Tiranës i ka sjellë ngjyra fasadave të ndërtesave dhe artit të rrugës që i shtojnë vitalitet qytetit.
Teleferiku i Dajti Ekspress ofron akses në malin e Dajtit, duke ofruar pamje panoramike të Tiranës.
Jeta e natës e Tiranës nuk duhet humbur me klubet e shumta, baret dhe eventet kulturore që shpalosin shpirtin e rinisë shqiptare.

- Advertisement -

BERATI, QYTETI I NJËMIJË DRITARËVE
Berati njihet si “qyteti i një mijë dritareve” dhe është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.
Ky qytet historik është i famshëm për arkitekturën e tij unike dhe shtëpitë osmane që rreshtohen në shpatin e kodrës, duke ofruar një peizazh piktoresk të qytetit.
Vizitoni Kalanë e Beratit, e cila dominon qytetin dhe është ende shtëpia e një komuniteti banorësh, si dhe kishat e shumta bizantine dhe xhamitë osmane.
Në rrugët me kalldrëm do të zbuloni punishte artizanale, muze dhe kafene.
Një vizitë në Muzeun Onufri ofron një pasqyrë të artit fetar ortodoks me vepra të jashtëzakonshme.
Rreth Beratit, Lugina e Osumit fsheh kanionin spektakolar të formuar nga lumi Osum, një vend ideal për aktivitete aventureske si rafting.

GJIROKASTRA, QYTETI I GURTË
Atmosfera e Gjirokastrës, e renditur si një trashëgimi botërore e UNESCO-s, është e zhytur në histori.
Ky ka një kështjellë imponuese që shikon nga rrugët me kalldrëm midis shtëpive të lashta prej guri.
Shtëpia Skënduli është një shembull i përsosur i një rezidence tradicionale osmane, e cila ofron një pasqyrë magjepsëse të të kaluarës dhe stilin e jetesës së fisnikëve të kohës.
Përtej kështjellës, qyteti organizon festivalin folklorik kombëtar, një ngjarje e paharrueshme për zbulimin e muzikës, valleve dhe kostumeve tradicionale shqiptare.
Gjirokastra është edhe vendlindja e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare.
Qyteti është ideal për udhëtarët që kërkojnë të përjetojnë traditat kulturore me rrënjë të thella të Shqipërisë.

- Advertisement -

RIVIERA SHQIPTARE DHE PLAZHET E SAJ
Riviera Shqiptare shpesh krahasohet me fqinjin e saj grek për plazhet e mrekullueshme dhe ujin e pastër kristal, por me avantazhin e të qenit më pak e mbushur me njerëz.
Ksamili, me ishujt e tij të vegjël, ofron disa nga plazhet më tërheqëse për t’u çlodhur në rrezet e diellit mesdhetar.
Për ata që kërkojnë atmosfera alternative, plazhi i Dhërmiut tërheq të rinjtë dhe adhuruesit e festave.
Plazhet e Rivierës Shqiptare, si Himara dhe Saranda mahnitin me bukurinë e tyre natyrore dhe ujërat e kthjellëta.
Eksplorimi i këtyre fshatrave bregdetare ju lejon gjithashtu të shijoni ushqime të shijshme deti në restorantet lokale.
Rajoni është gjithashtu i famshëm për ullishtat dhe pemët e limonit, duke ofruar një mjedis magjepsës.
Ju mund të kombinoni relaksin dhe zbulimet historike duke vizituar parkun arkeologjik të Butrintit.

- Advertisement -

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock