fbpx
Ad imageAd image

“Marrin premtime për pensione dhe pasaporta greke / Studiuesi: Po tentohet që të shtohet artificialisht minoriteti grek në fshatrat e jugut

Blloku min lexim

Sipas studiuesit Ardit Bido në Shqipëri janë 99 fshatra që janë me shumicë greke, të cilat nuk shtrihen vetëm në Finiq dhe në Dropull, por problemi më i madh sipas tij janë tentativat për të prodhuar artificialitet.

- Advertisement -

Studiuesi theksoi se në censin e 2011-ën Mursinë, një fshat shqiptar që është i gjithëpranuar edhe nga pala greke se është shqiptar, e shënuan në regjistrimin e popullsisë greke. Por nëse ata do të pranojnë me vullnetin e tyre në censin e 2023 se janë grek, shifrat për minoritetin grek në Shqipëri shkojnë në 27.8%.

Sipas studiuesit Ardit Bido në Shqipëri janë 99 fshatra që janë me shumicë greke, të cilat nuk shtrihen vetëm në Finiq dhe në Dropull, por problemi më i madh sipas tij janë tentativat për të prodhuar artificialitet.

- Advertisement -

“Tentativa për të prodhuar artificialitet, gënjeshtra është problem i madh. Unë isha në jug në fundjavë dhe më bëri përshtypje që mursiot, profesorë të zonës kërkuan të flisnin sepse në 2011-ën disa njerëz e shënuan të gjithë mursinë grek. Ata dolën folën vetë. Por, edhe nëse nuk do të dilnin ata apo do ta mohoja unë, ka studiues grekë që thonë se Mursia është fshat shqiptar”, u shpreh ai.

Në Himarë dhe Konispol 13% shkon kjo shifër, mes grekëve që janë 7.5% dhe kuço-vllehëve që një pjesë vetëidentifikohet historikisht si grek.

- Advertisement -

“Edhe në Korçë, ne duhet të shkompleksohemi sepse nuk ka aty grek. Por ka kuço-vlleh që në 1 mijë e ca veta, një vetëidentifikohet si grek. Nga 13%, nëse Mursia do të vetëidentifikohet sërish si greke në mënyrë të rregullt këtë herë, shkon 27.8% numri i minoritetit grek në Shqipëri. Sepse Mursia është fshat i madh”, shtoi më tutje ai.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO