fbpx
Ad imageAd image

Lajm i mirë! Testohet me sukses ilaçi kundër kancerit

Blloku min lexim

Një medikament i ri jep shpresë, pasi riaktivizon sistemin imunitar për të luftuar kancerin. Ky ilaç është eksperimentuar mbi kaviet e laboratorit dhe ka rezultuar efikas në përgjigjen e organizmit ndaj disa lloje sëmundjesh kancerogjene, duke ngadalësuar zgjerimin tumoral, duke zgjatur jetën dhe duke rritur forcën dhe veprimin e terapive të tjera.

Studimi është kryer nga Universiteti i Texas në Austin dhe është bazuar në një molekulë që prodhohet në mënyrë natyrale nga organizmi jonë, e cila është në gjendje të shkatërrojë një përbërje toksike të prodhuar nga qelizat kancerogjene.

- Advertisement -

Aktualisht po zhvillohen teste të tjera për të vlerësuar sigurinë e medikamentit dhe së shpejti pritet të nisin studimet klinike mbi njeriun. Deri tani në testet mbi kaviet, version i modifikuar i kësaj molekule ka dhënë rezultate mjaft premtuese, duke sjellë toksinat në nivele normale dhe mbi të gjitha ka riaktivizuar sistemin imunitar në modalitetin e sulmit.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO