fbpx
Ad imageAd image

Kujdes kur konsumoni një pije nga kanoçja, mund të prekeni nga këto sëmundje të rënda

Blloku min lexim

Pse disa njerëz preferojnë të pinë pije të gazuara ose alkool nga kanoçe? Së pari, ato të krijojnë lehtësi të konsumoni pijen, për më tepër, kanoçet konsiderohen pak më të sigurta se shishet plastike.

Por, ka disa efekte anësore për të cilat duhet të dini.

- Advertisement -

Ato mund të mos jenë shumë higjienike

Një nga shqetësimet më të mëdha është se kur kanoçet ruhen në fabrika, nuk bëhet siç duhet. Para se t’u dorëzohen klientëve, ato mezi pastrohen ose dezinfektohen. Shumica e mikrobeve mund të jenë në pjesën e jashtme të kanoçes dhe ju mund të mos e dini.

- Advertisement -

Mund të shkaktojë Leptospirozë

Kanoçet mund të mbulohen me urinën e minjve dhe mikrobe të tjera teksa i kalojnë nëpër magazina. Ekspozimi ndaj tyre mund të shkaktojë leptospirozë.

- Advertisement -

Kjo sëmundje mund të ndodhë si te kafshët ashtu edhe te njerëzit. Është një sëmundje bakteriale që shkakton simptoma si ethe, dhimbje barku, dhimbje koke dhe diarre.

Për shkak të simptomave shumë të zakonshme të kësaj sëmundjeje, mund të jetë e vështirë për ta diagnostikuar atë. Disa njerëz mund ta perceptojnë atë si disa sëmundje të tjera gjithashtu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO