fbpx
Ad imageAd image

Kujdes! 12 njerëzit që nuk duhet të pinë kafe

Blloku min lexim

Disa njerëz e kanë të pamundur ta nisin ditën nëse nuk pinë një kafe herët në mëngës. Shpesh herë themi që “nëse nuk pi kafe në mëngjes nuk jam vetvetja”, kjo për shkak se tashmë kemi krijuar një lloj varësie. Kafja është një mënyrë e mirë për të rritur energjinë në mëngjes ose për të mposhtur lodhjen e pasdites, por gjithashtu mund të përkufizohet si një eliksir shëndetësor.

- Advertisement -

Shkencërisht, është zbuluar se zvogëlon rrezikun e kancerit të prostatës, zvogëlon rrezikun e dështimit të zemrës dhe madje ul rrezikun e humbjes së dëgjimit. Dhe pirja e një kafeje të zezë madje mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Por për disa njerëz, kafeja mund të ketë më shumë efekte anësore negative sesa pozitive. Për shembull, mund të vëreni se kafeja ndonjëherë ju bën të ankthshëm ose të nervozuar, ose ndoshta e gjeni veten duke nxituar në banjë pas çdo filxhani që pini.

- Advertisement -

Më poshtë ne po iu rendisim 12 rastet kur njerëzit nuk duhet të pinë kafe në mëngjes dhe duhet të rrallojnë konsumimin e saj.

12 njerëzit që nuk duhet të pinë kafe:

- Advertisement -

1- Ata që kanë probleme me zorrët

“Kafeina mund të prishë rregullsinë e zorrëve, duke përfshirë rritjen e shanseve për diarre, një simptomë kryesore e sindromës së zorrës së irrituar (ose IBS)”.

2- Ata që vuajnë nga glaukoma (probleme me sytë)

3- Njerëzit me fshikëz aktive (ata që priren të shkojnë shpesh në tualet)

4- Njerëzit me probleme të zemrës dhe aritmi

5- Gratë shtatzëna

6-  Nënat që ushqejnë fëmijët me gji

7- Ata që kanë probleme me gjumin

8- Personat me ankth ose atak paniku

9- Ata që vuajnë nga diarreja

10- Të sëmurët nga epilepsia

11- Fëmijët nën 12 vjeç

12- Njerëzit me refluks gastroezofageal

Etiketa:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock