fbpx
Ad imageAd image

Ja sa do të jetë tarifa që do të paguajnë studentët e Mjekësisë nëse nuk nëshkruajnë kontratën

Blloku min lexim

Universiteti i Mjekësisë ka miratuar tarifën e shkollimit për studentët që refuzojnë kontratën detyruese. 2.4 milionë lekë të vjetra është tarifa vjetore për çdo student që nuk pranon të firmosë kontratën për të  punuar 2-3 vite pas studimeve në Shqipëri.

Kostoja e studimit është përllogaritur nga një grup i posaçëm pune në Universitetin e Mjekësisë referuar vendimit të Këshillit të Ministrave për këtë çështje. Kjo tarifë u diskutua në Rektorat, kaloi në senatin e universitetit dhe firmën e fundit e ka dhënë Bordi i Administrimit, pasditen e së hënës.

- Advertisement -

Burime nga Universiteti i Mjekësisë bëjnë të ditur se tashmë po hartohet kontrata, e cila do t’u paraqitet studenteve nga viti i dytë deri në vitin e gjashtë.

Ata që refuzojnë kontratën do të paguajnë 2.4 milion leke të vjetra tarifën e shkollimit. Të pyetur në lidhje me bojkotin e studentëve, drejtues të Fakultetit të Mjekësisë thonë se po zbatojnë ligjin ashtu siç duhet të veprojnë edhe studentët.

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO