fbpx
Ad imageAd image

Gratë e Vlorës ngrihen në protestë për abuzimin e 26-vjeçares: Fuqia e përdhunuesit varet nga heshtja e shoqërisë

Blloku min lexim

Organizata të shoqërisë civile në Vlorë por edhe aktivistë nga kryeqyteti kanë protestuar këtë të enjte, përpara Prokurorisë së Juridiksionit të Përgjithshëm, për të kërkuar drejtësi për vajzën e përdhunuar ditë më parë. 

Në mesazhet e tyre, gra dhe vajza kanë theksuar rëndësinë e procesit të ndëshkimit të faktorëve dhe mbrojtjes së viktimës.

- Advertisement -

Mesazhe janë dhënë edhe nga këshilltare bashkiake në Vlorë të cilat kanë theksuar rëndësinë e drejtësisë më këtë proces.  Më herët, në këshillin bashkiak të Vlorës është parashtruar kërkesa për nënshkrimin e një rezolute kundër dhunës ndaj grave. Po ashtu mesazhe janë dhënë edhe për edukimin e të rinjve .

Aktivistët kanë marshuar me pankarta përgjatë bulevardit Vlorë- Skelë. “Fuqia e përdhunuesit varet mbi të gjitha nga heshtja e shoqërisë”; “Mbrojmë viktimën! Dënim maksimal përdhunuesve”;  “Denonco! Mos hesht! Heshtja vret”;  “Shoqëria civile në mbrojtje të viktimës”; “Jo është Jo”;  “Marshojmë s’festojmë për një jetë pa dhunë”;  “Drejtësia duhet të triumfojë”; “Edukoni djemtë”, ishin disa nga pankartat dhe shkrimet në bluzet e zeza të të pranishmëve.

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock