fbpx
Ad imageAd image

Gjërat më të vjetra në Tokë që jetojnë ende

Blloku min lexim

Kur mendojmë për jetëgjatësinë në Tokë, ne priremi të kemi njerëzit si referencë. Por e vërteta është se ne nuk jemi krijesa jetëgjatë . Në fakt, edhe gjitarët e tjerë na tejkalojnë me qindra vjet.

Breshkat gjigante – Breshkat gjigante janë një nga kafshët më të vjetra të gjalla në botë. Që nga viti 2022, breshka gjigante më e vjetër që jeton aktualisht është një breshkë gjigante e Seychelles me emrin Jonathan dhe është 190 vjeç. Jonathan, megjithatë, nuk është breshka gjigante më e vjetër që ka jetuar ndonjëherë. Një breshkë gjigante e quajtur Adwaita, nga Kalkuta, Indi, besohet të ketë jetuar për rreth 250 vjet. Pse jetojnë kaq gjatë? Gjenetika. Këto kafshë kanë gjene që shtypin sëmundjet, forcojnë imunitetin dhe riparojnë ADN-në.

- Advertisement -

Balenë me kokë –Balenat me kokë të harkuar jetojnë në ujërat e ftohta të Arktikut. Gjitari më i vjetër i regjistruar ndonjëherë mund të rritet deri në 18 metra i gjatë. Shembulli më i vjetër, i konfirmuar nga biologët, ishte rreth 211vjeç. Për shkak të mjedisit të tyre, balenat e kokës kanë metabolizëm shumë të ngadaltë, gjë që rrit jetëgjatësinë e tyre.

- Advertisement -

Welwitschia mirabilis – Kjo bimë mund të gjendet në shkretëtirën Namib, në Afrikën Jugore. Këto mund të jetojnë diku nga rreth 400 deri në 1500 vjet. Ato jetojnë të izoluara në shkretëtirën e thatë dhe janë pothuajse fosile të gjalla. Ato përdorin rrënjët e tyre të gjata për të mbledhur ujë nga toka.

- Advertisement -

Pisha Bristlecone –Pishat Bristlecone mund të gjenden në Malet e Bardha të Qarkut Inyo në Kaliforni. Ata janë jashtëzakonisht elastikë dhe mund të jetojnë me shekuj. Një nga këto ekzemplarë, i njohur si Methuselah, është mbi 4850 vjeç dhe është një nga pemët më të vjetra në botë.

Kërpudhat Armillaria solidipes – Në vitin 2001, shkencëtarët zbuluan se këto kërpudha të mëdha ishin midis 2000 dhe 8500 vjet të vjetra. Armillaria solidipes, e quajtur në gjuhën e folur “Kërpudhat Humongous”, mund të gjenden në Malet Blu të Oregonit.

Bari i detit mesdhetar – Bari i detit në Mesdhe është vërtet shumë i vjetër. Besohet të ketë një moshë të vlerësuar midis 80,000 dhe 200,000 vjet. Përveç të qenit bima më e vjetër, ky bar mund të jetë edhe qenia më e vjetër që jeton vazhdimisht në Tokë.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO