fbpx

Foto/ Tronditet toka, tërmeti 6.5 ballësh godet këtë vend

Blloku min lexim

Disa vende në botë përballen më shpesh me tërmete dhe pasojat janë të rënda. Ditën e sotme raportohet se një tërmet 6.5 ballë i shkallës rihter ka goditur Papau Në Guinea, Australi.

Mediat e huaja tregojnë se ka dëme të shumta në infrastrukturë, por fatmirësisht deri më tani nuk ka pasur humbje jete.

Sipas metorologëve Australian nuk ka asnjë alarm për Tsunami nga ky tërmet. Papau Neë Guinea është një vend që njihet për tërmetet e shumta.