fbpx
Ad imageAd image

“Dua çun dhe jo vajzë”, historia e dhimbshme e 22-vjeçares që mbahej peng nga burri se nuk lindi djalë

Blloku min lexim

Përtej botës së bukur të televizionit, artit dhe muzikës, në Shqipëri ekziston ende një tjetër realitet i hidhur. Dëshira për një pasardhës djalë dhe jo vajzë është një fenomen i vjetër shqiptar, që sikur duket edhe në kohë demokracie ekziston ende.

- Advertisement -

Madje mes një çifti shqiptar situata ka degaraduar deri në dhunë e pengamarrje. Bëhet fjalë për historinë e trishtë e raportuar në Volos të Greqisë, ku një shqiptar ka mbajtur peng bashkëshorten e tij 22-vjeçare dhe fëmijën e tyre për rreth 2 vite, ndërsa abuzonte çdo ditë me të. 

Çifti u martua në Shqipëri kur vajza ishte vetëm 18 vjeç, në një martesë të “detyruar” nga familja e saj dhe rreth 1.5 vjet më vonë ata patën një fëmijë së bashku.

- Advertisement -

Në vitin 2021, 28-vjeçari erdhi në Greqi me 22-vjeçaren dhe fëmijën e tyre në një zonë pak jashtë Volosit, ku punon si ndërtues. Por, sikur raportojnë mediat e huaja gjinia e fëmijës ka qenë shkaku i problemeve mes tyre. Ata kanë një vajzë të mitur, ndërkohë që 28-vjeçari donte djalë.

Ngjarja është zbuluar mbrëmjen e së enjtes, kur fqinjët kanë dëgjuar britmat nga brenda shtëpisë, ku 28-vjeçari mbante 22-vjeçaren dhe fëmijën e tyre ‘të burgosur’ në shtëpi. 

- Advertisement -

Kur kanë trokitur me këmbëngulje në derë, 28-vjeçari pasi e ka hapur ka tentuar të arratiset, ndërsa fqinjët e kanë imobilizuar. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka nisur arrestimin e tij.

Atë natë 28-vjeçari ka tentuar ta mbysë 22-vjeçaren pasi u konstatua se gruaja kishte shenja në qafë.  Në deklaratën e saj të mëvonshme në polici, 22-vjeçarja tha se i shoqi e rrihte çdo ditë. 

Jam dhunuar, i kam shpëtuar shumë herë vdekjes. Ai më kërcënoi se nëse ikja në Shqipëri do të vinte dhe do të vriste prindërit e mi”, mësohet të ketë treguar shqiptarja për autoritetet.

Ajo gjithashtu ka treguar se  28-vjeçari Aurel Kurti  nuk e lejonte të shkonte te mjeku për vaksinimin e fëmijës dhe as të thërriste mjekun në shtëpi.

Për fat të mirë vajza  2 vjeçe dhe nëna e saj ndodhen në gjendje të mirë në kujdesin e mjekëve, ndërsa autori është arrestuar.

Por, asgje nuk mund ta zbeh faktin që menatliteti shqiptar ka shkatërruar dhe vrarë gra e vajza. Shpresojmë që ky rast të vlejë si referncë ndërgjegjësimi!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO