fbpx
Ad imageAd image

Do të shpenzohen 5 MLD dollarë, Dubai do të ndërtojë një hënë artificiale

Blloku min lexim

Shkenca, teknologjia dhe njerëzimi kanë përparuar aq shumë sa në Dubai po vjen çudi e radhës.  Dubai po shqyrton një projekt ambicioz prej 5 miliardë dollarësh të quajtur MOON, i cili synon të ndërtojë një kopje 900 këmbë të hënës në majë të një ndërtese 100 këmbëshe.

Projekti, i propozuar nga sipërmarrësi kanadez Michael Henderson, përfshin një vendpushim destinacioni me një hotel me 4,000 dhoma, një “koloni hënore” që simulon ecjen në Hënë dhe një arenë me një kapacitet për 10,000 njerëz.

- Advertisement -

Dubai, i njohur për arkitekturën e tij futuriste, ka përjetuar një bum të pasurive të paluajtshme dhe po tërheq individë dhe investitorë të pasur.

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock