fbpx
Ad imageAd image

Do t’a konsumonin shqiptarët, kapen 15 kontejnerë me oriz sintetik në Portin e Durrësit

Blloku min lexim

Një skandal i vërtetë që mund të rrezikoj shëndetin e shqiptarëve është zbuluar në Portin e Durrësit. U mësua se ditën e mërkurë, autoritetet portuale kanë sekuestruar një sasi shumë e madhe me oriz sintetik me origjinë nga Vietnami. Ky produkt sipas Bashkimit Europian është shumë i rrezikshëm për shëndetin e qytetarëve.

Ndërsa orizi i gjetur, besohet se ishte planifikuar të futej dhe të përpunohej në stabilimentet e ambalazhimit në Shqipëri dhe të shitej te konsumatorët shqiptarë, duke i shkaktuar dëm ekonomik dhe shëndetësor.

- Advertisement -

Por a është hera e parë që ky produkt tentohet të futet në Shqipëri? Kësaj pyetje mund ti japin përgjigje vetëm autoritetet, por besohet se kjo skemë është e përsëritur.

Zbulimi në Portin e Durrësit tregon se vendi ynë është në rrezik nga produkte që e dëmtojnë organizmit. Statistikat kohët e fundit tregojnë rritje të numrit të rasteve të numrit të sëmundje të rrezikshme tek shqiptarët.

- Advertisement -

Zbulimi në Portin e Durrësit është një këmbanë alarmi dhe mbetet të shihet nëse autoritet do ta bëjnë publike apo ky rast do të mbahet i fshehtë dhe orizi i sekuestruar mund të hidhet në treg.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO