fbpx
Ad imageAd image

Atraksionet më të bukura nënujore në botë

Blloku min lexim

70% e sipërfaqes së tokës është e mbuluar nga uji . Kjo ka krijuar kushte ideale për ekosistemet e shumta të oqeanit që të lulëzojnë.

Megjithatë, aktiviteti njerëzor ka ndikuar shumë në dete, duke lënë pas një gjurmë kujtimesh mbresëlënëse.

- Advertisement -

Monumenti Yonaguni, Japoni – I vendosur në brigjet e Yonaguni, ishullit më jugor i arkipelagut Ryukyu, ky formacion ka ndezur teori dhe debate të shumta. Opinionet ndryshojnë në lidhje me origjinën e kësaj strukture me shtresa, të zbuluar në vitin 1986. Ndërsa disa pretendojnë se është e krijuar nga njeriu, të tjerë këmbëngulin se formacionet e gurëve ranorë në rajonet tektonike janë të formuara natyrshëm në këtë mënyrë.

- Advertisement -

Muzeu Nënujor i Kankunit, Meksikë – I njohur si MUSA ( Museo Subacuático de Arte ), ky vend muzeu u hap në vitin 2010 në një përpjekje për të shpëtuar shkëmbinjtë koralorë të zonës. Muzeu ka rreth 500 vepra arti, shumica e krijuar nga skulptori britanik Jason deCaires Taylor.

- Advertisement -

Parku Arkeologjik i Baia, Itali – Qyteti i lashtë turistik u grabit nga saraçenët në shekullin e 8-të, dhe deri në vitin 1500 vendi ishte në gërmadha. Për shkak të aktivitetit vullkanik në zonë, i cili shkaktoi rritjen e nivelit të ujit, ajo që kishte mbetur është zhytur kryesisht në ujë. Në vitin 2007, autoritetet lokale hapën vendin për aktivitete zhytjeje.

Liqeni i Gjelbër, Austri – I vendosur në fshatin Tragor, liqeni shndërrohet në një park tipik gjatë vjeshtës dhe bëhet një pikë popullore zhytjeje në pranverë.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock