fbpx
Ad imageAd image

Arkeologët zbulojnë një këpucë fëmije 2000 vjeçare

Blloku min lexim

Një këpucë fëmije, më shumë se 2000 vjeçare është zbuluar në Austri.

“Dizajni i këpucëve prej lëkure, madhësia e së cilës përafërsisht korrespondon me BE 30 (SHBA 12), sugjeron se ka të ngjarë të jetë bërë në shekullin e 2-të para Krishtit”, sipas Muzeut Gjerman të Minierave Bochum-Leibniz Kërkimore për Gjeo-burimet.

- Advertisement -

Këpuca me lidhëse ende të paprekura u gjet nga arkeologët në fshatin perëndimor të Dürrnberg, ku minierat e kripës së gurit u zhvilluan që në epokën e hekurit, thuhet në një deklaratë të fundit për shtyp.

Kripa, e cila është veçanërisht e mirë në ruajtjen e mbetjeve organike, mendohet se e ka mbajtur këpucën në gjendje jashtëzakonisht të mirë.

- Advertisement -

Aktivitetet tona kërkimore në Dürrnberg na kanë ofruar gjetje të vlefshme për dekada me radhë, në mënyrë që të eksplorojmë shkencërisht aktivitetet më të hershme minerare. Gjendja e këpucës është e jashtëzakonshme”, tha profesori Thomas Stoellner, kreu i Departamentit të Kërkimeve në Muzeun Gjerman të Minierave, në deklaratën për shtyp.

Sipas muzeut, puna e gërmimit në Dürrnberg po bëhet për të marrë informacion mbi punën dhe jetën e minatorëve të epokës së hekurit.

- Advertisement -

Arkeologët zbuluan këpucën midis mbetjeve të tjera organike, duke përfshirë një fragment të tehut prej druri, si dhe mbetje leshi me lidhëse që mund të kishin ardhur nga një kapuç leshi.

Etiketa:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO