fbpx
Ad imageAd image

Ajsbergu më i madh në botë në lëvizje pas 30 vitesh

Blloku min lexim

Ajsbergu, i quajtur A23a,  më i madhi në botë ka lëvizur pas më shumë se 30 vjetësh. Ai u nda nga vija bregdetare e Antarktikut në vitin 1986 duke u ulur në Detin weddell dhe duke u bërë një ishull akulli.

Me një sipërfaqe pothuajse 4,000 km katror (1,500 milje katrore) dhe 310 metra i gjatë është më shumë se dyfishi i madhësisë së Londrës së Madhe.

- Advertisement -

Vitin e kaluar është parë duke lëvizur me shpejtësi dhe berg ndërsa tani duket se është gati të derdhet përtej ujërave të Antarktidës. A23a ishte pjesë e një shpërthimi masiv të bergëve nga rafti i akullit Filchner i Kontinentit të Bardhë.

- Advertisement -

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO