fbpx
Ad imageAd image

A e dini pse sediljet e autobusit janë të mbuluara me printe shumëngjyrëshe?

Blloku min lexim

A keni pyetur ndonjëherë veten pse ndenjëset e autobusit duken ende si diçka nga një film i viteve ’80? Eh nuk është lajm i mirë, por sediljet e autobusit janë projektuar në mënyrë të tillë që sytë tanë të shpërqendrohen nga e gjithë papastërtia që fshehin.

Autobuset në vendin tuaj mund të duken relativisht të pastra, por nëse jeni më të vëmendshëm do të shihni një anë tjetër.

- Advertisement -

BBC raporton se kjo është një nga arsyet kryesore , por gjithashtu shpjegon se ka edhe disa faktorë të tjerë në lojë, të tilla si qëndrueshmëria.

- Advertisement -

Harriet Wallace-Jones, bashkë-themeluesja e Wallace Sewell, studioja e dizajnit me qendër në Mbretërinë e Bashkuar që ka projektuar pëlhura për Transportin e Londrës, shpjegon th se materiali i zgjedhur, është“natyrshëm rezistent ndaj flakës dhe moketa është një pëlhurë që ka më shumë qëndrueshmëri se një pëlhurë e endur e sheshtë.

Me të vërtetë ka kuptim , vetëm mendoni se sa njerëz ulen në ato ndenjëse çdo ditë. Materialet si pambuku, do të prishen dhe deformohen shumë më shpejt, duke i bërë ato të duken të vjetra dhe madje edhe më keq se modelet që kemi tani.

- Advertisement -

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO