fbpx

5 truke të lehta për të trajtuar në shtëpi lëkurën e dehidratuar

Blloku min lexim

Disa rregullime të thjeshta në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës mund të ndihmojnë për të hidratuar thellësisht dhe për të arritur një pamje tme shkëlqim dhe dukshëm të ushqyer. Rhea Cartwright ndan ‘sekretet; e miratuara nga ekspertët për të transformuar për mirë lëkurën e dehidratuar

Lëkura e dehidratuar është shpesh ankesa më e madhe e lëkurës që sheh facialistja e famshme Joanna Vargas në klinikën e saj. Shkaktuar nga mungesa e ujit, mund të prekë të gjithë, pavarësisht nga lloji i lëkurës.

Mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse lëkura juaj është e dehidratuar është të kapni butësisht lëkurën në faqe. Nëse ju duket sikur keni linja të holla, me siguri jeni të dehidratuar. Në përgjithësi, lëkura e dehidratuar mund të duket e përflakur ose e irrituar dhe, kur shtrëngohet, mund të mos kthehet prapa.

Pastrojeni me ujë të ftohtë
“Një gabim i madh që njerëzit bëjnë me lëkurën e tyre është pastrimi ose dushi me ujë që është thjesht shumë i nxehtë,” shpjegon Vargas.

Temperaturat ekstreme të çdo lloji mund të heqin ekuilibrin delikat të lëkurës, gjë që mund të çojë në lëkurë të dehidratuar në mënyrë të pakëndshme. Sigurohuni që ta pastroni me një produkt të butë, që nuk zhveshet dhe me ujë të ngrohtë në vend të nxehtë, i cili do të largojë në mënyrë efektive papastërtitë e ditës. Për ta bërë rutinën tuaj të pastrimit të funksionojë edhe më shumë, merrni parasysh përdorimin e një pastrues me acid laktik gjithashtu, i cili do të ndihmojë në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës, ndriçimin e lëkurës dhe lejimin e serumeve dhe vajrave tuaja të depërtojnë më thellë.

Përdorni një vaj për fytyrën
Ndërsa vetëm vajrat e fytyrës nuk hidratohen, Vargas thotë se ato mund të ndihmojnë në humbjen e lagështirës duke krijuar një vulë në lëkurë.

  Vajrat forcojnë shtresën më të jashtme të lëkurës për të mbajtur lagështinë, për të mbajtur lëkurën të ekuilibruar dhe për të kontrolluar prodhimin e vajit. Mund të përdoren edhe natën dhe ditën, në varësi të llojit të lëkurës. Nëse po filloni, unë do të provoja një të tillë për të filluar natën, derisa të shihni se si përthithet në lëkurën tuaj. Zgjedhja e vajrave të dendura me lëndë ushqyese që përmbajnë antioksidantë të fuqishëm ndihmon në mbrojtjen e mëtejshme të lëkurës, dhe Hidratori Triple Mbrojtjes i vajit hidratues të rinovimit, i mbushur me vitaminë C, RéVive e bën pikërisht këtë, ndërkohë që forcon lëkurën me një peptid bio-rinovues.

  Vendosni hidratues çdo ditë
  Mënyra më e mirë për të mbajtur lagështinë është të vendosni përbërës hidratues të provuar mbi njëri-tjetrin. Acidi hialuronik është një përbërës i fuqishëm që shëndosh lëkurën, minimizon linjat e imëta dhe redukton shenjat e dehidrimit – por duhet të aplikohet saktë për të parë potencialin e tij të plotë. Për rezultate më të mira, Vargas thotë se serumet me bazë acidi hialuronik duhet të aplikohen në lëkurën e lagur, pasi hidratuesi hero tërheq lagështinë nga ajri. Ajo sugjeron të spërkatni një mjegull fytyre që përmban përbërës që lidhin lagështinë, si glicerina ose aloe vera, përpara se të aplikoni serumet tuaja për të ndihmuar në bllokimin e ujit gjithashtu – provoni ta mbani në frigorifer për një goditje krioterapie ftohëse.

  Mos e neglizhoni mbrojtësin e lëkurës
  Që lëkura juaj të mbajë sa më shumë ujë të jetë e mundur, Vargas thotë se është thelbësore të keni një mbrojtës të fortë, të shëndetshme dhe funksionale të lëkurës.

   komprometuar, përqendrohuni në përdorimin e përbërësve forcues dhe shërues. U Beauty’s The Barrier Bioactive Treatment është projektuar për t’u përdorur si hapi i fundit në rutinën tuaj të mbrëmjes për të rimbushur dhe rivendosur lëkurën delikate, ndërsa Serumi Superkind Bio-Barrier i Tata Harper përdor qeramide dhe një kompleks post-biotik për të mbajtur lëkurën tuaj të ekuilibruar.

   Mbroni nga elementët e jashtëm
   Lagështia, erërat e forta, nxehtësia e thatë, lartësitë e larta dhe, natyrisht, ekspozimi i tepërt ndaj diellit mund të zvogëlojnë nivelet e lagështisë së lëkurës suaj, kështu që mbajtja e një hidratuesi është një domosdoshmëri.