fbpx

111-vjetori i Pavarësisë, Google na uron kështu festën

Blloku min lexim

Sot Shqipëria feston 111-vjetorin e Pavarësisë dhe aktivitete të shumta po mbahen në të gjithë vendin. Urime të shumta vijnë nga çdo cep i botës ku ka shqiptarë. Por, nuk ka munguar këtë vit edhe urimi nga Google.

Përveçse Google duket sot si në foton më poshtë, ka bërë edhe një urim të veçantë për Shqipërinë.

Sot Google feston Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ose Dita e Pavarësisë në shqip. Në këtë ditë të vitit 1912, kongresi shqiptar u mblodh në qytetin e Vlorës dhe votoi për shpalljen e pavarësisë nga sundimi osman.

Festimet nisin në kryeqytetin e Tiranës ku Presidenti dhe Kryeministri marrin pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit. I paraqitur në veprën e sotme artistike, flamuri kombëtar i Shqipërisë përmban një sfond të kuq me një shqiponjë të zezë me dy koka në qendër. Flamuri u valëvit për herë të parë në këtë ditë në vitin 1912. Në ditën e Pavarësisë, ai mbulon ballkone, dritare, madje edhe njerëz si një simbol i krenarisë kombëtare.

Qyteti i Vlorës është gjithashtu një destinacion i preferuar. Shqiptarët vizitojnë Monumentin e lartë të Pavarësisë në Sheshin e Flamurit për të nderuar ata që luftuan për liri. I ndërtuar nga skulptorët e njohur kombëtarë Muntaz Dhrami dhe Kristaq Rama, monumenti përshkruan liderët e famshëm të lëvizjes për pavarësinë shqiptare.

Gëzuar Ditën e Pavarësisë, Shqipëri!”, është mesazhi në Google.